RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Garnitur jedwabny

Wyjątkowy garnitur to garnitur jedwabny. Właśnie z tego niezwykłego materiału szyjemy gustowne garnitury - delikatne w dotyku, miękkie, elastyczne, cienkie. Noszenie jedwabnego garnituru to sama przyjemność.

Jedwab jest jedną z najstarszych tkanin wykorzystywanych przez człowieka. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z około 3600 roku przed naszą erą. Chińskie legenda głosi, że został odkryty na dworze cesarza Huang Di żyjącego w latach 2698-2598 przed naszą erą, przez jego żonę która upuściła kokon szkodnika niszczącego morwy do wrzątku (był to jedwabnik) - okazało się że można z niego wyciągnąć delikatną nić, którą cesarzowa nawinęła na szpulkę.

Tajemnica wytwarzania jedwabiu była strzeżona przez dwa tysiące lat. A w tym czasie był on eksportowany z Chin tak zwanym „Jedwabnym szlakiem” na resztę świata. Sekret wytwarzania nici jedwabnych udało się wykraść dopiero w roku 550 naszej ery, przez dwóch wędrownych mnichów, którym udało się zrabować 26 tysięcy jajeczek i przetransportować je w wydrążonych laskach bambusowych do cesarstwa Wschodniorzymskiego.

W 1147 roku tajemnica wytwarzania jedwabiu trafiła na Sycylię, z stamtąd rozprzestrzeniała się na Hiszpanię i Włochy. W XIII wieku pojawiła się we Francji a od XVIII wieku rozprzestrzeniła się w całej Europie.

W naszej pracowni krawieckiej szyjemy jedwabne garnitury na miarę, a także garnitury dla chłopców.

Zobacz także: Krótka historia garnituru