RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Mundur to bardzo elegancki i oficjalny strój. W związku z tym powinien być profesjonalnie wykonany - uszyty z rewelacyjnej jakości materiałów przez utalentowanych krawców. Właśnie takie kryteria są spełniane przez naszą Pracownię Krawiecką Katowice, zachęcamy zatem do zapoznania się z proponowaną ofertą.

Krótko o historii

Na kontynencie europejskim miano munduru jako kostiumu wojskowego jest stosowane już od XVII wieku. Na początku zostało ono zapisane w Królestwie Francji - la monture, i w Niemczech - die Montur. Polacy zapożyczyli to pojęcie trochę później, właśnie z któregoś z języków wyżej wspomnianych krajów. Aby jednak lepiej poznać historię tego ubioru, należy cofnąć się o kilkanaście wieków - pierwsze próby ujednolicenia ekwipunku wojowników miały bowiem miejsce już w czasach antycznych. Podejmowano je na przykład w perskiej Gwardii Nieśmiertelnych lub u greckich hoplitów. Dzięki takim zabiegom w łatwiejszy sposób można było dowodzić wojskiem i kontrolować oddziały podczas walk. W średniowieczu tego typu próby zostały porzucone, aby powrócić w XV wieku w wyposażeniu gwardii królewskich. To z rozpoznawalnych strojów gwardzistów, takich, jakie na przykład stosuje w dzisiejszych czasach papieska Gwardia Szwajcarska, wytworzyły się i rozwinęły na przestrzeni wieków typowe mundury wojskowe.

A współcześnie?

Dziś wszystkie państwa mają swoje wzory. W Polsce ujednolicono je w latach dziewięćdziesiątych. W dzisiejszych czasach dzieli się je na wieczorowe - noszone tylko
przez oficerów, oraz zasadnicze - między innymi galowe, wyjściowe, służbowe i polowe. Mundur polowy jest niezwykle odporny na zniszczenia, daje też żołnierzom możliwość maskowania się w razie potrzeby. Jego kolor zależy od konkretnej formacji - wojska lądowe mają barwę khaki, lotnicze: stalowo szarą, natomiast marynarka wojenna granatową i białą. Doskonała jakość i dopasowanie Nasza Pracownia Krawiecka Katowice oferuje wykonanie mundurów wojskowych i górniczych, tworzymy także szczegółowo odwzorowane reprodukcje umundurowania historycznego. Szyjemy ubrania na miarę z najlepszych materiałów, w związku z czym gwarantujemy satysfakcję z zakupu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wymogów formalnych obowiązujących w przypadku mundurów. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło
naszej załodze w Katowicach udoskonalić umiejętności w tym zakresie. W razie dodatkowych wątpliwości lub chęci zamówienia usługi, prosimy o kontakt.