RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook

STROJE SAKRALNE I SZATY LITURGICZNE - SZYTE NA MIARĘ

W naszej pracowni krawieckiej od 20 lat zajmujemy się szyciem odzieży sakralnej. Ubieramy księży w sutanny, alby, komże, ornaty. Szyjemy stroje dla zakonnic. Ubieramy ministrantów, lektorów, grupy kościelne oraz chóry kościelne. Dla zakonników szyjemy habity.

Stroje sakralne i szaty liturgiczne

Gdy wyobrazimy sobie sobie księdza zazwyczaj staje nam przed oczami mężczyzna w czarnej powłóczystej szacie z koloratką. Strój ten jest wymownym znakiem dla wszystkich. Co ciekawe początkowo szaty liturgiczne nie różniły się od odzieży świeckiej używanej od święta. Różnice pojawiły się dopiero w VII-IX wieku. Ustalił się wtedy koloryt szat. Papieże nosili sutanny koloru żółtego, kardynałowie w kolorze purpurowym, a księża w kolorze czarnym. Habity dla zakonnic utrwaliły się w X wieku i zasadniczy nie uległ żadnej modzie ani przemianom.

Strój zakonnicy składa się z długiej sukni, szkaplerza, kaptura, pasa lub sznura, płaszcza i obuwia. Siostry zakonne noszą zazwyczaj nakrycia głowy, który składa się z białego czepka, kaptura i welonu. Rozmaitość szat jest znakiem zewnętrznym różnych funkcji wynikających z mnogości stopni święceń i posług liturgicznych, dlatego szaty są znakiem funkcji właściwej każdemu z posługujących, podkreślają także piękno czynności liturgicznych.