RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Mundur to wyjątkowo elegancki i oficjalny strój. W związku z tym musi być znakomicie wykonany - uszyty z najwyższej jakości materiałów przez uzdolnionych specjalistów. Te właśnie warunki są spełniane przez naszą Pracownię Krawiecką Warszawa, polecamy więc zapoznanie się z proponowaną przez nas ofertą.

Skrócona historia

Na kontynencie europejskim miano munduru jako kostiumu wojskowego jest używane aż od XVII stulecia. Na początku zostało ono zapisane w Królestwie Francji - la monture, oraz w państwie niemieckim - die Montur. Polacy przejęli to pojęcie jakiś czas później, właśnie z któregoś z języków wyżej wspomnianych krajów. Aby jednak dokładniej poznać historię munduru, trzeba cofnąć się o kilkanaście stuleci - pierwsze próby ujednolicenia ekwipunku członków armii odbywały się bowiem już w starożytności. Podejmowano je między innymi w perskiej Gwardii Nieśmiertelnych oraz wśród greckich hoplitów. Poprzez takie działania w prostszy sposób można było kierować armią i kontrolować oddziały na polach bitew. W średniowieczu tego typu próby zostały zapomniane, aby powrócić w XV wieku w gwardiach królewskich. To z charakterystycznych strojów gwardzistów, takich, jakie na przykład nosi do dziś papieska Gwardia Szwajcarska, wytworzyły się i rozwinęły przez lata typowe mundury wojskowe.

A współcześnie?

Obecnie wszystkie państwa mają swoje kroje. W Polsce ujednolicone zostały one po roku 1990. W dzisiejszych czasach są one dzielone na wieczorowe - przeznaczone dla żołnierzy ze stopniem oficerskim, i zasadnicze - między innymi wyjściowe, galowe, robocze i polowe. Mundur polowy jest niebywale odporny na zniszczenia, pozwala też żołnierzom maskować się w razie potrzeby. Jego kolor jest zależny od konkretnej formacji - wojska lądowe posiadają khaki, lotnicy stalowo szare, z kolei marynarka wojenna białe i granatowe. Doskonała jakość i dopasowanie Nasza Pracownia Krawiecka Warszawa wykonuje mundury wojskowe i górnicze, tworzymy także świetnie odwzorowane reprodukcje umundurowania historycznego. Szyjemy stroje na miarę z rewelacyjnych materiałów, dlatego też gwarantujemy satysfakcję z zakupu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wymogów formalnych obowiązujących w przypadku mundurów. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło naszym pracownikom w Warszawie udoskonalić umiejętności w tym zakresie. W wypadku dodatkowych pytań lub chęci złożenia zamówienia, zapraszamy do kontaktu.