RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Mundur to niezwykle elegancki i oficjalny strój. W związku z tym musi być profesjonalnie wykonany - uszyty z najwyższej jakości materiałów przez uzdolnionych krawców. Właśnie
takie warunki spełnia nasza Pracownia Krawiecka Wrocław, zapraszamy zatem do zapoznania się z proponowaną przez nas ofertą.

Krótko o historii

Na naszym kontynencie miano munduru jako ubrania wojskowego jest wykorzystywane aż od XVII wieku. Po raz pierwszy zostało ono zapisane w Królestwie Francji - la monture, a także w państwie niemieckim - die Montur. Polacy przejęli to pojęcie nieco później, właśnie z jednego z języków powyższych krajów. Aby jednak dokładniej poznać dzieje munduru, trzeba cofnąć się o kilkanaście stuleci - pierwsze próby ujednolicenia ekwipunku wojowników odbywały się bowiem już w czasach starożytnych. Podejmowano je między innymi w perskiej Gwardii Nieśmiertelnych albo wśród greckich hoplitów. Dzięki takim zabiegom łatwiej dało się dowodzić armią i kontrolować oddziały na polach walk. W czasach średniowiecza tego rodzaju próby zostały zaniechane, aby powrócić w XV wieku w kostiumach gwardii królewskich. To z ujednoliconych strojów gwardzistów, takich, jakie na
przykład wykorzystuje do dziś papieska Gwardia Szwajcarska, wytworzyły się i rozwinęły na przestrzeni wieków tradycyjne mundury wojskowe.

A dzisiaj?

Obecnie każde państwo ma swój krój. W Polsce ujednolicono je w latach dziewięćdziesiątych. W dzisiejszych czasach dzieli się je na wieczorowe - przeznaczone dla żołnierzy ze stopniem oficerskim, i zasadnicze - na przykład galowe, wyjściowe, służbowe i polowe. Mundur polowy jest niezwykle trwały, pozwala też żołnierzom maskować się w razie potrzeby. Jego barwa zależy od konkretnej formacji - wojska lądowe posiadają kolory khaki, lotnicy stalowo szare, z kolei marynarka wojenna białe i granatowe. Idealna jakość i dopasowanie. Nasza Pracownia Krawiecka Wrocław wykonuje mundury wojskowe i górnicze, tworzymy też świetnie odwzorowane reprodukcje umundurowania historycznego. Szyjemy stroje na miarę z rewelacyjnych materiałów, dlatego też gwarantujemy zadowolenie z zakupu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wymogów formalnych obowiązujących w przypadku mundurów. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło naszym pracownikom we Wrocławiu udoskonalić umiejętności w tym zakresie. W razie dodatkowych pytań lub chęci złożenia zamówienia, zachęcamy do kontaktu.