RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Historia powstania garnituru

Początki garnituru sięgają wczesnych lat XX wieku, jednak dopiero w latach 30-stych został uznany za formalny ubiór męski. Dawniej nosiło się go na mniej uroczyste wydarzenia. Na oficjalne uroczystości wybierano fraki, surduty lub żakiety z kamizelkami.

Kolebką współczesnego garnituru jest Anglia jednak włosi nie byli gorsi i szybko sami zaczęli być mistrzami szycia tych strojów zostawiając Anglię w tyle.

Trzy najważniejsze rzeczy w dobrym garniturze to krój, kolor i tkanina - nawet najlepszy i najdroższy materiał nie zastąpi nieprawidłowego skrojenia. Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej jest pozostać w kolorach stonowanych, klasycznych kolory najbardziej uniwersalne to granaty, czernie oraz szarości. Takie kolory jak zieleń czy brąz pasują do mniej oficjalnych wydarzeń np. sportowych. Jeśli chodzi o materiał jest to najczęściej jedwab lub czysta wełna - są to tkaniny odporne na zagniecenia, które świetnie się układają.

Pamiętaj - trzy najważniejsze rzeczy w dobrym garniturze to

  • krój
  • kolor
  • tkanina

Dostępne na rynku modele bazują głównie na wzornikach z lat 30 - oczywiście z pewnymi modyfikacjami. Szyjąc garnitur musimy pamiętać na jaka okazje będzie on noszony. Dawniej był obowiązkowo 3 częściowy - czyli marynarka, kamizelka i spodnie uszyte z tego samego materiału, dziś coraz częściej spotykamy garnitury bez kamizelek - noszenie jej powoli zanika. Garnitur powinien wyglądać naturalnie i korzystnie wpływać na sylwetkę - jego zadaniem jest podkreślać nasze atuty i maskować niedoskonałości.

Pamiętaj - nawet najlepszy i najdroższy materiał nie zastąpi nieprawidłowego skrojenia garnituru.

Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej jest pozostać w kolorach stonowanych, klasycznych kolory najbardziej uniwersalne to granaty, czernie oraz szarości. Takie kolory jak zieleń czy brąz pasują do mniej oficjalnych wydarzeń np. sportowych. Jeśli chodzi o materiał jest to najczęściej jedwab lub czysta wełna - są to tkaniny odporne na zagniecenia, które świetnie się układają.

Szyjąc garnitur musimy pamiętać na jaka okazje będzie on noszony.

W naszej pracowni krawieckiej szyjemy garnitury na miarę, a także garnitury dla chłopców.