RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Wysoka sztuka taktuCoraz rzadziej obcujemy z kulturą przez duże K. A jeśli już uda nam się oderwać od kina domowego czy monitora komputera zwykle kierujemy się ku niezobowiązującym rozrywkom, które nie wymagają okazjonalnego stroju czy specjalnego wyczucia stylu. Czyli ogólnie rzecz ujmując, wysiłku.

Wieczór w teatrze, operze czy filharmonii to rozrywka dla elit. I to nie tylko tych intelektualnych czy z wypchanym portfelem. O przynależności do tejże elity świadczy umiejętność znalezienia się w tak wyjątkowej i odmiennej od codzienności sytuacji. A odnaleźć się tam trzeba umieć ot choćby odpowiednim strojem.

Dlaczego teatr czy opera są czymś wyjątkowym? Artysta powie, że to świątynie sztuki i będzie miał rację. Spektakl teatralny od seansu kinowego różni się specyfiką odbioru. Przedstawienie teatralne, operowe czy koncert w filharmonii dostarczają widzowi wrażeń na żywo. Tutaj możemy zobaczyć wyjątkowe kreacje aktorów poruszających się na scenie. W filharmonii mamy niepowtarzalną okazję słuchać muzyki wykonywanej przez wybitnych artystów ale też zobaczyć najelegantszych mężczyzn bo ubranych w prawdziwe fraki. To widok niecodzienny i przyznać trzeba, że ich wygląd i doskonała prezencja wpływa też na odbiór dzieła. Diwa operowa w oryginalnej, szytej specjalnie dla niej na tę okazję sukni prezentuje słuchaczom nie tylko swój wyjątkowy głos ale też pokazuje się widowni jako piękna i wytworna kobieta.

Artyści dają z siebie wszystko aby zadowolić widza. Nad udanym przedstawieniem pracują aktorzy oraz cały sztab fachowców od reżysera począwszy na krawcach i fryzjerach skończywszy. Dlatego aby oddać szacunek ich pracy, która może widzowi dostarczyć niecodziennych wrażeń a także miejscu w którym dzieją się rzeczy niezwykłe należy zadbać o swój odpowiedni wizerunek.

Każde z tych miejsc traktowane być powinno jak swego rodzaju świątynia. Świątynia sztuki ale też dobrego smaku i wysokiej kultury osobistej. I rzeczywiście w takich miejscach doskonale da się zauważyć komu tej wyższej kultury jednak brakuje gdyż wejść do gmachu opery na przedstawienie Carmen w dżinsach to tak jakby wejść do kościoła w bikini. W jednym i drugim miejscu obowiązują pewne zasady dotyczące odpowiedniego stroju. I niestety dżinsy i T-shirty są w przybytkach sztuki spotykane coraz częściej .

Strój do teatru, filharmonii czy na spektakl w operze musi być elegancki. Kobieta, powinna mieć na sobie suknię wieczorową. Dziś odchodzi się co prawda od długich sukni ale trzeba pamiętać, że długość mini jest tu bardzo nie na miejscu. Najlepiej jeśli sukienka jest midi i w ciemnym kolorze. Zawsze sprawdzi się w takiej sytuacji „mała czarna”. To, jak wiemy kreacja doskonała i powinna znaleźć się w każdej kobiecej szafie. Może to także być ciemna spódnica lub eleganckie spodnie, gdyż nie wszystkie panie dadzą się ubrać w suknię. Wówczas bluzka powinna lekko błyszczeć. Nie powalać brokatowym blaskiem a jedynie lekko lśnić satynowym czy jedwabnym połyskiem. I nie powinna być to bluzeczka biała, gdyż tu akurat galowa biel i czerń sprawdza się w przypadku panów.

Mężczyzna zajmujący miejsce na widowni w teatrze to mężczyzna w garniturze lub w smokingu. Ciemny garnitur nadaje się na każde przedstawienie, natomiast smoking jako bardziej oficjalny, doskonale zaprezentuje się podczas specjalnej premiery. Biała koszula, choć najmilej widziana, jest, w zależności od okazji jaka przywiodła pana w to miejsce, niekoniecznie obowiązkowa. Mężczyzna z dużym poczuciem smaku może pozwolić sobie na kontrolowane odstępstwo od standardów i wdziać koszulę w innej barwie, dopasowując ją np. kolorystycznie do kreacji towarzyszącej mu damy. Ale nie może to być koszula błękitna, w kratę czy prążkowana. Błękit koszul zawłaszczony został przez biznesowy i polityczny dress code, w przybytku kultury jest nie na miejscu.

Tak jak czcimy niezwykłość ważnych wydarzeń, ubieramy odświętne stroje dla podkreślenia ich niezwykłości tak samo traktować powinniśmy wyjście do teatru. Zarówno z powodu rangi jaką takie miejsca się szczycą jak i z racji tego co nam dają gdy je odwiedzamy. Pozwólmy sobie zachować wyjątkowość pewnych chwil i nie dajmy się zwariować wszechogarniającemu zanikowi dobrych manier, poczucia smaku i szacunku dla właściwych obyczajów. Czymże różniłby się żywy spektakl w operze od koncertu na miejskim rynku gdybyśmy w każdym z nich mogli uczestniczyć w spranych dżinsach czy plażowej sukieneczce. Różnica przecież jest ogromna. I otoczenie miejsca inne, i muzyka i widownia. Zatem i strój powinien być inny.


Zapraszamy do naszej pracowni skąd każdy mężczyzna wyjdzie w doskonale dopasowanym garniturze!

Dowiedz się więcej: garnitury męskie, garnitury ślubne, oraz garnitury dla chłopców a także dlaczego warto szyć na miarę właśnie u nas. Zapraszamy także do zapoznania się z innymi naszymi wpisami dotyczącymi męskiej mody. Dołącz do nas także na portalu Facebook gdzie publikujemy informacje o świecie mody jak i o nowościach w naszej ofercie.

Jeśli interesuje Cię przygotowanie garnituru szytego na miarę albo krawieckie poprawki lub przeróbki tego, co już masz w szafie lub po prostu chcesz się dowiedzieć więcej - napisz do nas lub zadzwoń.