RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Jaka tkanina na mundury jest najlepszaW naszej pracowni zajmujemy się szyciem mundurów – to wyjątkowa odzież, która musi spełniać kilka funkcji: być elegancka, wygodna, trwała i solidna. Aby to osiągnąć, należy wybrać odpowiedni materiał – nie każdy nadaje się do tego, by uszyć z niego mundur!

Czym charakteryzuje się dobry mundur?

Mundur wojskowy, historyczny, dla orkiestry, harcerzy, strażaków, górniczy… Wielość jest ogromna, ale wszystkie te ubrania łączy kilka wspólnych cech. Jakich? Po pierwsze, skupiamy się na szyciu mundurów galowych, reprezentacyjnych, a zatem muszą wyglądać elegancko i sygnalizować rangę osoby, która go zakłada.

 

Po drugie, w mundurach występuje się podczas uroczystości, parad czy wystąpień, często pod gołym niebem – z tych powodów ubranie musi być przewiewne, wygodne i dość lekkie. Po trzecie wreszcie, mundury nosi się latami, dlatego koniecznie trzeba dobrać materiał odporny na przetarcia, solidny i po prostu trwały

Gabardyna – jedna z najpopularniejszych tkanin na mundury

To średnio gruba, mocno utkana tkanina z ukośnym splotem. Do jej wyrobu tradycyjnie używa się wełny, rzadziej włókien bawełnianych, syntetycznych lub ich mieszanki. Ciekawostką może być, że gabardynę wynalazł u schyłku XIX wieku Thomas Burberry – angielski sukiennik i założyciel ekskluzywnego domu mody Burberry.

Z gabardyny uszyjemy nie tylko mundur, ale również płaszcz, garsonkę czy garnitur. Jest to bardzo elegancki i wytrzymały, grubo utkany materiał, klasyczny oraz ponadczasowy.

Warto wiedzieć, że odzież z gabardyny mieli na sobie polarnicy, a także himalaiści podczas prób zdobycia Everestu na początku XX wieku.

Tropik – przewiewna klasyka

Niektóre mundury można uszyć z tropiku – materiału idealnego na lato, przewiewnego i komfortowego w noszeniu. Tropik jest wykonany z lekkiej wełny, ma luźniejszy splot, jest półprzezroczysty, matowy. Mimo że taki opis może wskazywać na niską odporność na uszkodzenia, tropik jest w istocie bardzo wytrzymały. Można go gnieść czy naciągać, a po chwili i tak wróci do swojej formy. Mundury z tropiku można nosić latem, ponieważ w stroju z takiego materiału nie będziemy się intensywnie pocić.

Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednym materiale, z którego można uszyć płaszcze lub berety wojskowe. Mowa o suknie, obdarzonym właściwościami termoizolacyjnymi, chroniącym przed wiatrem i przemoczeniem. Sukno wytwarza się najczęściej z czystej przędzy wełnianej. Co ciekawe, stosuje się je również jako obicia, na przykład stołów bilardowych.