RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Jak dopasować garnitur?

 

Garnitur to elegancki strój, który dodaje klasy i szyku każdemu mężczyźnie. Jednak, aby prezentował się naprawdę dobrze, musi zostać odpowiednio dobrany do sylwetki. W pierwszej kolejności liczy się dopasowanie do figury oraz krój, a dopiero później znaczenie ma sam styl w postaci materiałów i wzorów. Oto kilka porad, jak powinno się dobierać garnitur idealny. 

Jak dobrać rozmiar?

Podstawą garnituru są eleganckie spodnie oraz marynarka, które powinny być odpowiednio dobrane nie tylko w kwestii stylu i figury, ale także rozmiaru. Korzystając z podstawowych zasad, będziemy mogli zawsze dopasować ten idealny.

Marynarka powinna długością sięgać za pośladki i kończyć się dolną krawędzią zaraz za nimi. Musi przylegać do ciała, ale nie być opięta, i powinna przy tym dzielić sylwetkę na pół. Rękawy powinny być krótsze o około 1,5 cm od długości rękawa koszuli. Mankiet koszuli zawsze powinien być widoczny.

W przypadku marynarki, materiał nie powinien się marszczyć. Szew rękawa powinien zaczynać się w miejscu zakończenia stawu barkowego. To sprawi, że materiał będzie gładko przylegał do ciała i nie powstaną nieestetyczne fałdy.

Z kolei spodnie odpowiedniej długości powinny być gładkie i proste na długości nogawki, która ma opierać się na górnej części cholewki buta. Jeżeli spodnie się zbierają w kolanach lub kostkach albo powstają zagięcia to znak, że spodnie należy skrócić.

Garnitur dla masywnej sylwetki

Przy szerszej, masywniejszej budowie ciała najlepiej wybierać garnitury o kroju regular fit. Dzięki temu nie zaburzymy proporcji i delikatnie wysmuklimy sylwetkę. Należy unikać mocnego taliowania i wąskich klap w marynarce. Klapy powinny być w tym przypadku w szpic, by nie poszerzać sylwetki. 

Spodnie powinny odznaczać się lekko zwężaną nogawką w części poniżej kolana lub być proste i zaprasowane w kant. W ten sposób wysmuklimy i wydłużymy optycznie nogi.

Dobrze zbudowani panowie powinni unikać wypełnienia w marynarce oraz pionowych pasów, które dodatkowo powiększą sylwetkę optycznie. Podobny efekt zapewnią masywne wzory. Najlepszym wyborem dla dobrze zbudowanej sylwetki są kolory stonowane, jak czerń, granat i grafit.

Garnitur dla sylwetki szczupłej

Dla szczupłych panów najlepszą opcją jest garnitur o kroju slim fit. W tym przypadku świetnie pasować będzie marynarka o mocnym taliowaniu oraz zapinana na dwa guziki. Marynarka może mieć delikatne wypełnienie na ramionach oraz klapy o standardowej szerokości.

Polecane dla panów szczupłych są spodnie z niskim stanem o prostym kroju. Decydując się na mankiety na końcu nogawek, subtelnie poszerzymy nogi. Pasek do spodni uwydatni talię, także ją optycznie poszerzając.

Szczupłe osoby mogą pokusić się na eksperymentowanie z kolorami i wzorami, ponieważ zarówno jasne i ciemne odcienie będą wyglądały dobrze w ich przypadku. Sprawdzi się tutaj także krata i pionowe pasy czy fantazyjne wzory, ale z pewnością unikać należy pasków pionowych (dodatkowo niepotrzebnie wyszczuplą sylwetkę).