RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Muszka zamiast krawatuMucha Muszka traktowana jest jak zamiennik krawatu - wygodniejszy i bardziej elegancki..

Jednak wybranie takiego dodatku nasuwa wiele pytań. Kiedy wypada go założyć? Do czego?

Jaki kolor muchy dopasować do wybranej barwy koszuli lub garnituru? Odpowiedzi na te pytania nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Kiedy zakładać muchę?

Odpowiednio dobrana nadaje się niemal na każdą uroczystą okazję. Można zakładać ją na wesela, upewniwszy się wcześniej, że świeżo upieczony mąż nie postanowił wyróżnić się z tłumu właśnie za jej pomocą. Muchy bardzo często wybierają przede wszystkim młodzi mężczyźni. Wiążą je na bale gimnazjalne czy studniówkowe. Warto jednak pamiętać, aby mimo wszystko nie wybierać tych w bardzo jaskrawych kolorach. Zawsze najlepiej sprawdzi się klasyczna czerń oraz biel.

Istnieją także okoliczności, kiedy muchy zakłada się obowiązkowo - są to wszelkie oficjalne uroczystości rozpoczynające się po godzinie 19.00, jak na przykład premiery w operze czy filharmonii. Jeśli zakładamy wtedy czarny smoking, wybieramy muchę w tym samym kolorze, jeśli frak - wyłącznie białą.

Do czego zakładać muszkę?

Odpowiedź brzmi: zarówno do garnituru, jak i samej koszuli. W wersji uroczystej powinna ona mieć ukrytą listwę zapięciową, ale na co dzień można wiązać muszkę również do zwykłej koszuli z wykładanym kołnierzykiem. Jego rogi mają bowiem tworzyć dla niej ramę, dlatego im większy kołnierz, tym większa mucha. Na proporcje warto zwrócić uwagę także w kontekście szerokości klap marynarki, a nawet samej twarzy, ponieważ ten rodzaj galanterii może dodatkowo ją poszerzyć. Bardzo istotna jest również sztywność kołnierzyka - w połączeniu ze zbyt miękkim materiałem, mucha muszka nie będzie prezentowała się korzystnie. 

Jak dobierać muchę?

Najważniejsze parametry wyboru to wielkość oraz kolor. Rozmiar należy dopasować zarówno do rozstawu kołnierzyka, jak i rysów twarzy. Kokarda powinna swobodnie mieścić się pomiędzy wywiniętymi rogami kołnierza, a jej skrzydełka muszą pasować do rozstawu oczu noszącego ją mężczyzny. Tylko wtedy całość będzie prezentowała się proporcjonalnie, a zatem również atrakcyjnie. Muchy można wiązać na trzy sposoby: w diament (trójkątne skrzydełka), motyl (półokrągłe skrzydełka) oraz nietoperz (niskie skrzydełka zakończone na prosto). W kwestii koloru, najważniejszą sprawą jest wybranie muszki białej do fraka i czarnej do smokingu. Te dwa kolory są najbardziej uniwersalne i bezpieczne w każdej stylizacji. Do czarnego lub granatowego garnituru można założyć także muszkę szarą, bordo lub granatową - każda zaprezentuje się równie dobrze i pozwoli noszącemu wyróżnić się z tłumu. Mucha to bardzo elegancki i stylowy dodatek, dlatego warto dokładnie zapoznać się z zasadami jej noszenia, doboru i wiązania, aby całość stylizacji prezentowała się z równie wysoką klasą.