RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

SmokingSmoking to luksusowa wersja męskiego garnituru. Charakterystycznym i rozpoznawalnym detalem, który odróżnia smoking od innych męskich strojów są błyszczące klapy i takie same lampasy w spodniach o szerokości od 0.5 do 2 cm. Szyty jest z reguły z czarnej grubszej lub cieńszej, zwanej tropikiem, wełny.

Smoking może być jedno lub dwurzędowy. Jeśli mężczyzna decyduje się na jednorzędowe zapięcie, wówczas pod marynarką musi znaleźć się kamizelka. Do dwurzędowego smokingu, kamizelki się nie zakłada. Bardziej odważny Pan, nastawiony na wyrafinowany wygląd może kamizelkę zastąpić szerokim na 12 do 18 cm pasem smokingowym, zwanym też pasem hiszpańskim.

Dawniej, smokingowi towarzyszyła koszula z mocno usztywnionym gorsem. Dziś nie jest to już wymóg ale z pewnością musi to być koszula biała, zapinana na metalowe guziki. Guziki w kolorze złota z czarnym środkiem. Inną ewentualnością może być koszula z krytym zapięciem jednak absolutnie niedopuszczalna jest zwykła koszula z widocznymi bieliźnianymi guzikami. Kołnierz smokingowej koszuli jest łamany, dostosowany do muszki, gdyż smoking nosi się z muchą. Może to być kołnierz wysoki lub klasyczny, który skryje wiązanie muchy. Obie wersje kołnierza są odpowiednie. Mankiety koszuli powinny wystawać spod mankietu marynarki ok 1.5 do 2 cm.Smoking jako męski strój wieczorowy noszony jest wyłącznie wieczorem.
Dlaczego nie powinno się zakładać smokingu za dnia? Dlatego, że nic nie zapewni smokingowi takiego efektu jak sztuczne oświetlenie. Światło słoneczne powoduje, że czerń blednie. To właśnie sztuczne oświetlenie wieczorne wydobywa i podkreśla głębię czerni tego niezwykłego stroju, która zostaje dodatkowo wzmocniona dzięki błyszczącym klapom. Z tego samego powodu, biel smokingowej koszuli jest jedną z generalnych zasad. Biel zapewnia mocny kontrast ale też rozświetla twarz, co przy tak silnym efekcie czarnej barwy jest niezbędne.

Jak już wspomniałam, smoking zakłada się wieczorem, po godzinie 18-tej. Jedynym, tolerowanym w eleganckim towarzystwie odstępstwem od tej zasady jest ślub, odbywający się późnym popołudniem. Jednak dużym już faux pas jest założenie smokingu przez Pana Młodego podczas ślubu odbywającego się w środku dnia. Lepiej wówczas składać przysięgę małżeńską w eleganckim garniturze a smoking zostawić na wieczorną zabawę weselną.

Jeśli jednak Pan młody koniecznie chce i pragnie złożyć swej oblubienicy przyrzeczenie w blasku słonecznych promieni, może się przyodziać w biały smoking. Jest to co prawda wersja smokingu light, która nie do końca przyjęła się w polskim eleganckim towarzystwie i nadaje się bardziej na popołudniowe przyjęcia w bardziej tropikalnym niż nasz klimacie, jednak na biały smoking latem, w pełnym słońcu można ewentualnie przymknąć oko.

Spodnie smokingowe są nieco węższe i krótsze od klasycznych spodni garniturowych. Kant spodni nie może się załamywać przez leżącą na bucie nogawkę. Tutaj także chodzi o efekt czerni i połysku lampasa, który powinien odbijając światło wysmuklać sylwetkę.

Smoking to strój niezwykle elegancki ale też wyjątkowo korzystny dla męskiej sylwetki. Bardzo efektownie działa w tym stroju czerń połączona ze śnieżną bielą koszuli i połyskiem klap oraz lampasów. W efekcie smoking dodaje mężczyźnie centymetrów do wzrostu i odejmuje w obwodach a cała sylwetka staje się smuklejsza.

Niewątpliwie, każdy elegancki mężczyzna powinien posiadać w swej szafie smoking.


Zapraszamy do naszej pracowni skąd każdy mężczyzna wyjdzie w doskonale dopasowanym smokingu!

Jeśli interesuje Cię przygotowanie smokingu szytego na miarę albo krawieckie poprawki lub przeróbki tego, co już masz w szafie lub po prostu chcesz się dowiedzieć więcej - napisz do nas lub zadzwoń. Dołącz do nas także na portalu Facebook gdzie publikujemy informacje o świecie mody jak i o nowościach w naszej ofercie.