RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Marynarka jednorzędowa czy dwurzędowaOd kilku dekad garnitury dwurzędowe są symbolami klasycznego stylu brytyjskiego, wyznacznikiem elegancji i wykwintności. Nadal jednak bardziej popularne są jednorzędowce. Co je różni i kiedy warto sięgnąć po dwurzędowy garnitur, a kiedy wypada założyć jednorzędową marynarkę? Podpowiadamy, jaki garnitur szyty na miarę wybrać, aby zachować styl oraz elegancję na co dzień i od święta.

Kiedy garnitur, a kiedy sama marynarka, czyli jak zdekompletować zestaw i wyglądać świetnie?

Ogólnie przyjęte jest, że garnitur z marynarką dwurzędową jest bardziej formalny i raczej nie poleca się go dekompletować. Niemniej jednak, zdarzają się sytuacje, kiedy marynarka od takiego zestawu wydaje się być idealna, jako element innej stylizacji, w bardziej casualowym stylu. Tu warto nadmienić, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie marynarka jednorzędowa, którą zestawić można nawet z dżinsami, czego nie należy robić przy marynarce dwurzędowej.

Sam dwurzędowiec warto sobie sprawić w profesjonalnej pracowni krawieckiej, gdyż każdy garnitur szyty na miarę idealnie się układa oraz wygląda niezwykle elegancko. Zachodzące na siebie klapy w dobrze skrojonym i dopasowanym garniturze sprawiają, że mężczyzna przyciąga wzrok i wyróżnia się na tle panów w jednorzędowcach.

Czym się różni garnitur jednorzędowy od dwurzędowego i co sprawia, że jest bardziej formalny?

Garnitur dwurzędowy wywodzi się bezpośrednio od fraka, a tym samym w hierarchii formalności stoi wyżej, niż ten z jednorzędową marynarką. Może być wyśmienitym pomysłem, jako garnitur ślubny i na specjalne okazje. Warto dodać, że taki strój, by zachował wysoką klasę elegancji, powinien zostać uszyty z tkaniny wysokiej jakości i o odpowiedniej gramaturze.

Garnitur jednorzędowy ma tę zaletę, że prościej jest go zdekompletować i zakładać samą marynarkę lub spodnie, łącząc je z innym częściami wierzchniej garderoby. Marynarka jednorzędowa ma mniej formalny charakter, za to pasuje idealnie do stylizacji codziennych, nadając każdej indywidualnego i eleganckiego wyglądu.

Guziki i wygląd marynarki jedno- i dwurzędowej

Marynarka jednorzędowa ma zazwyczaj 1,2 lub 3 guziki w jednym rzędzie, ale są też modele z czterema, a nawet pięcioma guzikami. Natomiast marynarka dwurzędowa, ze względu na dodatkowy materiał zachodzący z prawej na lewą stronę posiada dwa rzędy guzików, w klasycznym układzie, w kształcie „Y” z sześcioma guzikami.

Te różnice wpływają na poziom formalności, czyniąc z marynarki dwurzędowej bardziej stylowy element. Nie znaczy to, że jednorzędowy garnitur nie może być równie elegancki, a na pewno jest bardziej uniwersalny.