RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Co to jest surdutPisaliśmy już o tym, że garnitur szyty na miarę to strój z najwyższej półki. Stworzony na indywidualne zamówienie i odszyty z dbałością o każdy szczegół świadczy o elegancji i dobrym smaku właściciela. Tym razem przybliżymy nieco wygląd fraka, surduta i smokingu, czyli ubrań zarezerwowanych wyłącznie na wielkie wyjścia!

Jak wygląda frak?

Historia fraka sięga XVIII wieku, kiedy stanowił ubranie dzienne. Ciekawostką jest fakt, że w tym okresie trwała tzw. wojna kontusza i fraka. Zwolennicy mody zachodnioeuropejskiej często występowali we frakach i równie często byli krytykowani przez miłośników staropolskiego obyczaju, nakazującego nosić kontusz. Sednem sporu nie były jednak modowe gusta, a raczej fakt, że pierwsi woleli iść z duchem czasu, a drudzy bronili tradycji i tego, co „swojskie”.

Dziś bardzo rzadko możemy spotkać mężczyznę we fraku. Jest to jeden z najbardziej formalnych strojów, zarezerwowany na wielkie bale, rzadziej śluby. Frak składa się z marynarki o długich połach, z dwoma rzędami guzików, które służą ozdobie – marynarka frakowa nie zapina się. Spodnie frakowe nie mają mankietów, powinny być ozdobione lampasami wzdłuż bocznego szwu. Do tego stroju nosi się kamizelkę, białą koszulę i wytworną muszkę.

Smoking, czyli strój bez ogona

Popularność smokingu to lata 60. XIX stulecia. Poszukiwano wtedy stroju męskiego, który byłby wygodniejszy niż frak. Książę Walii zamówił wówczas u swojego krawca zapinaną marynarkę i spodnie, które dziś nazywamy smokingiem. Zgodnie z definicją, jest to męski strój półformalny wieczorowy, noszony na gale, do teatru lub opery, nie zalecany jednak na śluby. Sygnałem, że można go włożyć na daną uroczystość, jest dopisek „black tie” na zaproszeniu.

Smoking ma czarny lub granatowy kolor, latem dopuszcza się noszenie jasnej marynarki. Musi ona posiadać szalowe lub ostre klapy pokryte połyskującym materiałem – z tego samego materiału szyje się pojedynczy lampas na spodniach. Marynarka najczęściej zapina się na jeden guzik. Do smokingu zakłada się muszkę.

Surdut – coraz popularniejszy na ślubach

Przegląd męskich strojów formalnych zamyka surdut – uznawany za nieco mniej elegancki niż frak i równie elegancki, co smoking. W XIX wieku strój wizytowy, obecnie, w nieco unowocześnionej formie, można go spotkać na panu młodym podczas uroczystości zaślubin.

Cechą charakterystyczną tego stroju jest przedłużona marynarka z zaokrąglonym tyłem, która bez dwóch zdań nadaje sylwetce dystynkcji. Surduty powinny być lekko dopasowane w talii, by sylwetka odpowiednio się prezentowała. Nieodłącznym elementem jest kamizelka oraz proste spodnie. Całość najczęściej ma kolor ciemnoszary, choć współcześnie (zwłaszcza na ślubach) zauważyć można wiele odstępstw od tej normy.