RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Jak prać garnitur szyty na miarę

Wizytówką eleganckiego mężczyzny jest dobrze skrojony i… czysty garnitur. Nie ulega wątpliwości, że nawet najlepiej dopasowane ubranie straci estetyczny wygląd, jeśli będzie przybrudzone lub wymięte. Jak pielęgnować garnitur szyty na miarę, by nie stracił swojego uroku i służył nam przez długi czas?

 

 

Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi prania

Kiedy kupujemy sklepowy garnitur, instrukcje dotyczące prania znajdziemy na metce dołączonej przez producenta. Sprawa wygląda inaczej, kiedy ubranie szyje dla nas krawiec – wówczas na etapie jego powstawania musimy dopytać o użyty materiał i sposób jego pielęgnacji.

Ogólna zasada mówi, że modele wykonane z bawełny, lnu czy wełny nie powinny być prane w domowych pralkach, bo mogą stracić swój fason. W takim wypadku pozostaje nam zanieść garnitur do pralni chemicznej i powierzyć go w ręce specjalistów. Jeśli jednak tkanina nadaje się do klasycznego prania, zawsze wybierajmy delikatny program i niską temperaturę.

Odświeżanie zamiast prania

Jeśli garnitur nie jest bardzo zabrudzony, tylko wymaga lekkiego odświeżenia, lepiej zrezygnować z prania i postawić na odświeżenie go parą wodną. Pomocna będzie parownica do ubrań, można ją też zastąpić w domowych warunkach wanną wypełnioną gorącą wodą.

Garnitur powieszamy nad wanną, uważając, by go nie zamoczyć, a następnie czekamy, by para dotarła do wszystkich jego zakamarków. To również świetny sposób, by pozbyć się wszelkich zagnieceń oraz nieprzyjemnych zapachów, np. woni papierosów. Jeśli zauważymy powierzchowne plamy z błota, możemy je usunąć szczotką do ubrań z naturalnego włosia. Z kolei pyłki, nitki czy sierść możemy zebrać rolką do odzieży, wyposażoną w klejący pasek.

O czym jeszcze warto pamiętać, by zawsze wyglądać świeżo?

Pielęgnacja garnituru szytego na miarę to nie tylko jego czyszczenie, ale odpowiednie przechowywanie. Po całym dniu ubranie należy rozwiesić na solidnych wieszakach – zwłaszcza ten do marynarki powinien być odpowiednio wyprofilowany i szeroki, by nie zdefasonować linii ramion. Nie ściskajmy go między innymi ubraniami, niech w szafie ma odpowiednio dużo miejsca.

W podróży garnitur najlepiej przechowywać w specjalnym, zapinanym na zamek pokrowcu. Na co dzień lepiej tego unikać, bo w ten sposób zaburzymy cyrkulację powietrza i możemy zniszczyć delikatne tkaniny. Jeśli spodnie od garnituru są wymięte, zawsze prasujemy je przez bawełnianą ściereczkę, by uniknąć powstawania błyszczących śladów po żelazku.

Pamiętajmy, że garnitur szyty na miarę to małe dzieło sztuki. Im rzadziej poddawany będzie działaniu detergentów, tym dłużej zachowa elegancki wygląd.