RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Historia męskiej mody w pigułceModa męska od pierwotnych przepasek na biodra, przez rycerskie zbroje i obcisłe getry oraz obfite żaboty, aż do obcisłych spodni typu rurki, przeszła długą drogę. Część trendów zagrzała sobie stałe miejsce na kartach historii, podczas gdy inne przeminęły równie szybko, jak się rozprzestrzeniły. Moda męska zdecydowanie różni się dzisiaj od tego, co pamiętają jeszcze nasi dziadkowie, a może nawet ojcowie. Z pewnością z łezką w oku wspominają modę "prawdziwego mężczyzny" czasów ich młodości.

 

Moda męska od pierwotnych przepasek na biodra, przez rycerskie zbroje i obcisłe getry oraz obfite żaboty, aż do obcisłych spodni typu rurki, przeszła długą drogę. Część trendów zagrzała sobie stałe miejsce na kartach historii, podczas gdy inne przeminęły równie szybko, jak się rozprzestrzeniły.

Moda męska zdecydowanie różni się dzisiaj od tego, co pamiętają jeszcze nasi dziadkowie, a może nawet ojcowie. Z pewnością z łezką w oku wspominają modę "prawdziwego mężczyzny" czasów ich młodości.

Moda początku XX wieku

Męska odzież z początku XX wieku odróżniała się od minionego wieku utylitarnym designem. Elegancki mężczyzna nosił najczęściej trzyczęściowy strój, na który składał się płaszcz, spodnie i dopasowana do sylwetki kamizelka. Kołnierze były sztywne i wysokie o zaokrąglonych krańcach, a dodatkowo zdejmowane.

Spodnie sięgały kostek i miały marszczenia oraz bardzo często założone mankiety. Marszczenia wykonywano wtedy za pomocą prasy do spodni z przodu i tyłu. Niemalże nieodłącznym elementem stroju był krawat lub muszka.

Połowa XX wieku

Środek epoki to uosobienie komfortu i swobody. Stroje cechowała prostota i wygoda. Wciąż królowały ciemne kolory, ale przebijały się przez nie także pastelowe barwy, np. na krótkich spodenkach typowych dla tego okresu.

Marynarki coraz częściej miały sportowy krój i wykonane były z cieńszego materiału. Chętnie używano materiałów syntetycznych. Marynarki najczęściej były dwurzędowe. Kołnierzyki koszul były mniejsze i mniej wyraźne. Krawaty stały się węższe.

Spodnie w większości pozostały bez zmian. Nowym powszechnym elementem stały się okulary przeciwsłoneczne, które wcześniej miały status luksusowego dodatku - najczęściej były to tzn. pilotki (aviatorki).

Szalone lata 90. XX wieku

Końcówka XX wieku to okres dużych zmian w modzie męskiej. To czas, w którym silnie na nową modę oddziaływały subkultury, takie jak rave, hip-hop oraz grunge. Odrzucone zostały zasady i kroje minionych dekad, by mogło narodzić się coś zupełnie odmiennego.

W ten sposób mężczyźni próbowali wykreować nowy styl, pasujący do młodego pokolenia lat 90. Była to próba definicji męskiego stylu na nowo.

Stawiano na luźniejsze kroje i prostotę, przez co kolory i fasony były bardziej stonowane i jednolite. Epokę zdominowały luźne jeansy, flanelowe koszule i dzianinowe swetry. Bluzy z printem stały się elementem na porządku dziennym.

Najpopularniejszym dodatkiem tego okresu była czapka z daszkiem. Z kolei typowym "must have" lat 90. była skórzana kurtka (najlepiej w kolorze czarnym).