RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Ile kosztuje garnitur na miarę

Garnitur w dzisiejszych czasach wciąż pozostaje najpopularniejszym strojem wieczorowym i eleganckim na co dzień. Dobrze dopasowany garnitur potrafi podkreślić mocne strony sylwetki i zamaskować odpowiednio słabsze punkty.

Większość osób decyduje się na zakup gotowego garnituru z wystawy lub na dopasowywanie przez poprawki u krawca. Nie ma się jednak co oszukiwać - najlepiej leży na ciele i prezentuje się garnitur szyty na miarę.

 

Elementy a cena garnituru

Wiele czynników wpływa na koszt związany z garniturem szytym na miarę, ponieważ jest on tworzony od podstaw wedle upodobań konkretnej osoby. Wpływ na cenę końcową ma nie tylko jego styl, krój, ale także wykorzystane materiały oraz czas potrzebny na wykonanie.

Najpopularniejszym materiałem, z którego szyte są garnitury jest bawełna. To materiał powszechnie dostępny oraz stosunkowo tani. Dodatkowo, bawełna dopasowuje się do kształtu sylwetki i jest komfortowa w noszeniu. Trzeba pamiętać, że im wyższa zawartość czystej bawełny w ubraniu, tym wyższa cena - lepsza gatunkowo bawełna będzie także droższa.

Prawdą jest, że im rzadszy materiał, tym cena produkcji stroju będzie wyższa. Gorzej, jeżeli wymiary oraz rodzaj garnituru sprawiają, że potrzebna jest większa ilość materiału - cena ponownie idzie w górę. Z tych powodów komplety wykonane z kaszmiru, tweedu, jedwabiu, aksamitu, a nawet wełny, będą droższe.

Zupełnie odmienną półką cenową jest garnitur wykonany z bartei, którą wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji smokingów i fraków. To materiał unikatowy i ciężko dostępny, więc jego cena jest odpowiednio wysoka.

Szycie na miarę - kroje

 

Wybór kroju definiuje, jak skomplikowane będzie wykonanie garnituru oraz ile czasu zajmie cały proces. Oczywiście, krój przekłada się także na ilość potrzebnego do uszycia materiału. Im bardziej nieszablonowy lub skomplikowany krój, tym cena najczęściej wyższa.

Krawiec po ustaleniu informacji na temat kroju i materiału zdejmuje miarę z klienta. Cena ustalana jest przed rozpoczęciem produkcji, lecz możliwe są konsultacje w przypadku dodatkowych elementów i niespodziewanych wypadków. Każdą potencjalną zmianę krawiec omawia w pierwszej kolejności z klientem, zanim jakakolwiek decyzja zostanie podjęta.

Ile kosztuje garnitur na miarę?

Widełki cenowe są spore, ponieważ na cenę wpływa wiele czynników. Garnitur na miarę, jako produkt ręcznie przygotowywany od początku do końca oraz spersonalizowany pod konkretną osobę, jest znacznie droższy.

Rozbieżność w cenach jest duża, a wiele zależy od miejsca składania zamówienia, kroju oraz użytych materiałów. Ceny mogą wahać się od półtora tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy za garnitury luksusowych marek oraz od projektantów.

Garnitur szyty na miarę od podstaw to najczęściej koszt minimum trzech tysięcy oraz czas 8-12 tygodni. Tańszą opcją jest szycie pasowane, gdzie ceny wahają się od 1500 do zazwyczaj 4000. W tym przypadku produkcja jest w większości zautomatyzowana, a tylko poprawki, dopasowania i poszczególne elementy są wykonywane ręcznie.