RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Smoking

W życiu każdego mężczyzny pojawia się wiele okazji ku temu, aby założyć eleganckie ubranie. W takich wypadkach z reguły sprawdzają się tradycyjne garnitury. W niektórych jednak sytuacjach należy pójść o krok dalej i założyć bardziej formalny strój.

Czym jest smoking?

To ubranie wieczorowe, zakładane na gale i uroczystości rozpoczynające się po zachodzie słońca. Historia smokingów ma swój początek w dziewiętnastowiecznej Anglii. Na popularnych w tym kraju wieczornych przyjęciach przyjęły one funkcję stroju plasującego się pomiędzy codzienną marynarką, a niewygodnym frakiem. Smoking w znanym obecnie kształcie pojawił się w latach 30. ubiegłego stulecia i od tego czasu niepodzielnie króluje na galach i bankietach.

Charakterystyka smokingu

Ubiór ten składa się z wykwintnej marynarki i odpowiednich spodni. Najczęściej jest to strój wykonany z materiału w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym. W wyjątkowych przypadkach może być również uszyty z tkaniny barwy białej. Do pokrycia wyłogów marynarki i lampasów spodni z reguły wykorzystywany jest jedwab lub satyna, które podkreślają elegancję. Guziki smokingu są pokryte atłasem, a kieszenie pełnią jedynie funkcje dekoracyjne i z reguły są zaszyte.

Marynarka smokingowa może być dwurzędowa lub jednorzędowa, natomiast jej wyłogi są skrojone w kształcie szalowym albo frakowym. Cechą charakterystyczną jest również pas smokingowy, okalający talię mężczyzny, lub stosowana zamiennie kamizelka.

Do tej stylizacji konieczne jest założenie śnieżnobiałej koszuli. Powinna mieć guziki przykryte listwą materiałową, a jej mankiety należy zapinać na czarne spinki. Do smokingu nie zakłada się krawata, lecz dobiera odpowiednich rozmiarów muchę z czarnej satyny. Spodnie podtrzymywane są na białych lub czarnych szelkach, nigdy zaś za pomocą paska.

Kiedy zakładamy smoking?

To ubiór zdecydowanie wieczorowy i należy go zakładać tylko na eleganckie bankiety odbywające się po zmierzchu. Znajduje on zastosowanie wówczas, gdy zaproszenie na przyjęcie zawiera adnotację "black tie". Strój ten może być też zakładany na uroczystości weselne, które rozpoczynają się wieczorem. Stosownym ubraniem będzie również na imprezy o wyjątkowo uroczystym charakterze: bale noworoczne, charytatywne czy studniówki. Możemy także pojawić się w nim w filharmonii, operze lub na wieczornym spektaklu teatralnym.

Na bardzo uroczyste, formalne przyjęcia smoking powinien mieć kolor czarny. Na ciemnogranatowy odcień tkaniny można zdecydować się w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ ta barwa jest traktowana jako strój pół-formalny. Należy pamiętać również o tym, że partnerka towarzysząca mężczyźnie w smokingu powinna założyć długą suknię wieczorową.