RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Garnitur dwurzędowy

Dobrze skrojony garnitur powinien być elementem obecnym w garderobie każdego mężczyzny. W życiu nie brakuje bowiem sytuacji, w których należy założyć dobrze uszyte i eleganckie ubranie. Jednak na jakie okazje najlepiej założyć garnitur dwurzędowy?

 

 

 

 

O garniturze dwurzędowym słów kilka

Garnitury dwurzędowe niestety nie cieszą się tak dużą popularnością jak jednorzędowe wersje, lecz są od nich dużo bardziej formalne. Idealnie skrojony dwurzędowy garnitur jest mniej zobowiązujący niż trójelementowy garnitur, ale jest bardziej elegancki od jednorzędowego wariantu tego stroju.

Dwurzędowe zapinanie było normą dla surdutów w XIX wieku - to wczesne stroje salonowe, pojawiające się na przełomie XIX i XX wieku, były jednorzędowe. Swoisty renesans popularności garnitury dwurzędowe przeżywały od późnych lat 20-tych do późnych lat 50-tych XX wieku, a potem od połowy lat 80-tych XX wieku do początku XXI wieku.

Obecnie swoją popularność dwurzędowe garnitury zawdzięczają potężnym domom mody - takim jak Versace, Prada czy Paul Smith. Ponadto od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością w Wielkiej Brytanii - to właśnie brytyjska arystokracja doprowadziła do rozpowszechnienia tego typu ubioru.

Każdy elegancki mężczyzna wie, iż perfekcyjnie skrojony dwurzędowy garnitur jest  synonimem klasy i wyczucia smaku. Dlatego coraz więcej panów nie kupuje garniturów w popularnych odzieżowych sieciówkach, lecz decyduje się szyć je na miarę, co w przypadku garnituru dwurzędowego będzie jeszcze bardziej korzystne, gdyż jest to ubiór raczej unikatowy. Trudno będzie go znaleźć w odzieżowych sieciówkach.

Trudny wybór garnituru

Najważniejsza podczas wyboru dwurzędowego garnituru jest szerokość klap - najlepiej jest wybrać te od 10 do 11 centymetrów. W garniturze duże znaczenie ma również rodzaj kieszeni - najlepsze będą te z patką, gdyż mają bardziej formalny charakter.

Bardzo istotna jest tkanina, z której został uszyty dwurzędowy garnitur. Będzie się do tego nadawać stuprocentowa wełna bądź bawełna. Tkaniny z domieszką sztucznych materiałów sprawdzą się natomiast w mniej formalnych marynarkach czy płaszczach.

Istotnym elementem dwurzędowego garnituru jest butonierka - najbardziej pożądana przez eleganckich mężczyzn jest obszyta ręcznie jedwabną nicią (milanese).

Marynarka w garniturze dwurzędowym powinna być dopasowana, lecz nie obcisła. Duże znaczenie ma również jej długość -  marynarka nie może być zbyt krótka i powinna zakrywać pośladki. Spod rękawa powinien wystawać delikatnie mankiet koszuli. Wielu angielskich gentelmanów twierdzi, iż garnitur dwurzędowy powinien być zawsze zapięty - nawet, gdy mężczyzna siedzi.

Jak nosić dwurzędowy garnitur?

Najbardziej popularny jest gładki dwurzędowy garnitur w kolorze grantowym (pasuje nie tylko do pracy, lecz także na inne oficjalne okazje). Można wybierać spośród wielu różnych kolorów i splotów m.in. fil a fil, kraty czy jodełki. Im wzór bardziej rzuca się w oczy, tym garnitur ma mniej formalny charakter. Do dwurzędowego garnituru na bardziej uroczyste okazje warto założyć białą koszulę, a do pracy koszulę w jasnym kolorze, na przykład błękitną, szarą czy beżową. 

Krawat do dwurzędowego garnituru powinien być szeroki. Dobrym rozwiązaniem będzie również założenie lnianej poszetki w białym kolorze - jest bardzo formalna i pasuje do wydarzeń o różnej randze. 

Każdy elegancki mężczyzna wie, iż dwurzędowy garnitur można nosić na co dzień. Porządnie skrojona dwurzędowa marynarka świetnie pasuje nawet do jeansów, tworząc z nimi nowoczesny, a zarazem mniej formalny duet.