RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Garnitur w kratę

Z odpowiednio dobranymi dodatkami może być wybierany zarówno na oficjalne przyjęcia, jak i niezobowiązujące spotkania. Zwykle znajduje miejsce w szafie panów lubiących eksperymentować z modą, choć coraz częściej sięgają po niego także fani klasyki. Garnitur w kratę, bo o nim mowa, jest alternatywą dla zestawów formalnych i wbrew pozorom nie jest trudny w stylizacji. Jak nosić kratę i czy pasuje ona każdemu?

Różne odsłony kraty

Choć krata jest dość specyficznym deseniem, to sięganie po zdobione nią garnitury nie wymaga nadzwyczajnego zmysłu stylizacji. Wybierając zestawy w tym wzorze, warto kierować się zasadą "im mniej, tym lepiej", zwłaszcza jeśli dotąd nie eksperymentowało się z deseniami. Z kratą doskonale łączą się gładkie koszule czy eleganckie mokasyny. Jeśli pozwala na to okazja, zakładać można również casualowe t-shirty i koszulki polo. Niektórzy decydują się także na dekompletowanie pełnych zestawów, nosząc jasne marynarki w kratę z ciemniejszymi chinosami.

Garnitury i dobierane do nich dodatki warto różnicować ze względu na wielkość wzoru. Modele w drobną kratę, która widoczna jest dopiero z bliska, polecamy łączyć z pasującymi do koloru materiału krawatami bądź butami. Posiadacze garniturów z wyrazistym deseniem powinni z kolei zrezygnować z mocnych akcentów na rzecz dodatków stanowiących tło dla rzucającej się w oczy kraty. W tym wypadku spiszą się akcesoria o stonowanym charakterze i w jednolitym kolorze.

Kiedy sięgać po garnitur w kratę?

Wybór dodatków wpływa także na możliwość noszenia garniturów w kratę podczas różnych okazji. Zestaw w połączeniu z białą koszulą, kamizelką oraz stonowanymi mokasynami spisze się w czasie formalnych spotkań oraz w biurze, w którym obowiązuje elegancki dress code. Coraz popularniejsze staje się również wybieranie garniturów w kratę na rodzinne imprezy okolicznościowe, takie jak śluby czy jubileusze. Po deseń ten można także sięgać na co dzień - wystarczy zrezygnować z eleganckiej marynarki na rzecz kardiganu bądź zamienić gustowne mokasyny na mniej formalne obuwie.  

Deseń nie tak problematyczny, jak mogłoby się wydawać

Czy tak wiele możliwości noszenia garniturów w kratę pozwala, by sięgali po niego wszyscy? Otóż tak! Panowie o sportowej sylwetce dodatkowo uwypuklają jej atuty, decydując się na mocne, wyraziste desenie w swoich stylizacjach. Mężczyźni o krępej budowie ciała skorzystają z kolei z wysmuklających właściwości wzoru. 

Również wiek nie będzie grał w przypadku kraty żadnej roli. Garnitury w kratę występują bowiem w wielu wariantach kolorystycznych i o różnej wyrazistości deseniu, stąd dobrze prezentować się będą w nich zarówno młodsi, jak i dojrzali mężczyźni. Polecamy, by wybierać zwłaszcza garnitury szyte na miarę. Dzięki temu nawet najbardziej problematyczna sylwetka zostanie wystylizowana według swoich unikatowych proporcji, a krata zostanie odpowiednio wyeksponowana. Ponadto garnitury przygotowane przez naszą pracownię krawiecką będą unikatowe - tak jak ich właściciele!