RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Garnitury sportowe

Moda dla panów  nieustannie się rozwija. Co sezon pojawiają się całkowicie nowe trendy lub zostają odświeżone stare wzory, które świetnie wpasowują się w potrzeby nowoczesnych mężczyzn. Idealnym przykładem jest tzw. sport chic, czyli nieco nonszalanckie połączenie klasycznej elegancji ze sportowym zacięciem. Pokochało go mnóstwo fashionistów na całym świecie. Garnitury sportowe przeżywają dziś prawdziwy renesans. Chcąc zaopatrzyć się w odpowiedni garnitur sportowy, można - tak jak w przypadku każdego innego rodzaju garnituru - zwrócić się do naszej pracowni krawieckiej. Najpierw jednak omówmy z czym ten fason w ogóle się je!

Jaki jest sportowy garnitur?

Nie ulega wątpliwości, że w każdej męskiej garderobie powinien znaleźć się minimum jeden sportowy garnitur. Choć jego nazwa sugeruje dużą swobodę ubioru, taki zestaw można śmiało zakładać na ważne i oficjalne wyjścia. Pracownicy biurowi, a także szanowani biznesmeni często chodzą w nich niemal codziennie.

Garnitur sportowy można zdefiniować po prostu jako strój, który nie jest wizytowy. W zależności od konkretnego modelu jest to ubiór z pogranicza estetyki nieformalnej i casualowej. Marynarka w garniturze sportowym nie jest objęta szczególnie rygorystycznymi zasadami. Warto jednak znać kilka niuansów. Najbardziej odpowiednie jest jedno rozcięcie z tyłu, często używane w strojach do jazdy konnej. Klapy marynarki mogą być otwarte lub  zamknięte, ale to te pierwsze nieco bardziej odpowiadają nieformalnemu charakterowi garnituru. Przyjęło się również, że marynarka powinna być jednorzędowa.

Choć nic nie zastąpi czarnego klasyka, coraz więcej producentów oferuje garnitury sportowe w kratę lub w paski w niebanalnej i zupełnie nieoczywistej kolorystyce, tj. odcienie niebieskiego, zieleni, brązu i beżu. Nieśmiertelna krata może być np. bordowo-zielona, czarno-czerwona czy niebiesko-bordowa itp. Możliwości jest tak wiele, że każdy mężczyzna znajdzie coś w swoim ulubionym połączeniu. 

Jak nosić garnitury sportowe?

Garnitur w stylu casual zawsze wygląda świetnie z nieśmiertelną białą koszulą. Warto jednak pamiętać, że w zależności od okazji dozwolone są niemal wszystkie odcienie. Do sportowych garniturów można nosić krawaty lub muszki. Prawdziwą furorę robią jednak zestawienia pozbawione tych dekoracji, za to poszetką w kieszeni marynarki. Najważniejsze jest jednak odpowiednie dopasowanie garnituru do sylwetki oraz dobór dodatków, tj. skórzane buty czy pasek. 

Trampki do garnituru

Garnitur z reguły kojarzy się z klasą i nieskazitelnym, raczej oficjalnym wyglądem. To równocześnie szczyt męskiej elegancji. Niektórym osobom wciąż trudno sobie wyobrazić biznesmena czy polityka w jakiejkolwiek innej stylizacji. Trampki z kolei całkowicie wymykają się tym zasadom. Te mało formalne buty sportowe kojarzą się raczej z boiskiem lub parkie, a niekoniecznie z biurem, w którym obowiązuje pewien dress code.

Warto pamiętać, że czarne lub bardzo ciemne garnitury sportowe nie wyglądają zbyt dobrze w tak nietypowym połączeniu. Dużo ciekawszym rozwiązaniem w tym przypadku są jasne grafity lub granaty. Ważne, aby wzór materiału nie był krzykliwy, najlepiej w jednym kolorze. Najlepszym rozwiązaniem jest natomiast nieformalna i mało zobowiązująca krata. Skórzane trampki do casualowego garnituru zaprezentują się doskonale w takim wydaniu.