RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak


Kamizelka od garnituruPierwsze kamizelki były bez wątpienia inspirowane strojami perskimi. W europejskiej modzie na dobre zagościły dopiero w XVII wieku, a ich największym popularyzatorem był król angielski – Karol II Stuart.

W dzisiejszych czasach męskie kamizelki od garnituru to nie tylko obowiązkowa pozycja w szafie eleganckiego mężczyzny, ale także wyjątkowo modny dodatek do zestawień utrzymanych w niemal każdym stylu.

Kamizelka jako element klasycznego zestawu

Trzyczęściowy garnitur z kamizelką najlepiej sprawdzi się w formalnych sytuacjach. Kamizelka w identycznym kolorze jak spodnie i marynarka uznawana jest za ponadczasowy element zestawu. Aby nieco lepiej podkreślić indywidualny charakter stroju, nie zapominając przy tym o wyważonej elegancji, można dobrać kamizelkę w nieco jaśniejszym odcieniu niż reszta garnituru.

Zgodnie z zasadami ubioru, według których kamizelka powinna pasować do formalnej okazji, warto zdecydować się na jednorzędowy model w granacie, beżu lub szarości. W tej samej sytuacji świetnie sprawdzą się również egzemplarze z mikrowzorem lub w klasyczną kratkę.

Kamizelka jako element zestawu w miejskim stylu

Nowoczesna moda z dużą dozą dowolności pozwala na łączenie ze sobą z pozoru niepasujących elementów garderoby. Nosząc kamizelki w zestawieniach o charakterze casualowym, można zdecydować się na modele będące częścią garnituru. Ubierając się w ten sposób, warto wybierać kamizelki gładkie lub ozdobione aktualnie modnym wzorem, np. drobną pepitką lub większą kratą. Kamizelki od granituru noszone w miejskich zestawach mogą być uszyte z wełny, tweedu czy bawełny. Komponują się doskonale zarówno z chinosami, jak i z nieśmiertelnymi jeansami. Aby dodać stylizacji nieco nonszalancji, można dodatkowo podwinąć rękawy koszuli. 

Złote zasady noszenia kamizelek

Decydując się noszenie męskiej kamizelki od garnituru, trzeba pamiętać o kilku złotych zasadach, które pomogą uniknąć popełnienia modowego faux pas. Oto one:

  • kamizelka powinna być idealnie dopasowana do sylwetki (niedopuszczalne są za szerokie lub zbyt obcisłe),
  • kamizelka powinna sięgać do pasa spodni i nie powinna odsłaniać koszuli,
  • ostatni guzik kamizelki powinien zostać odpięty,
  • kamizelka powinna być uszyta z materiału bez połysku,
  • kamizelki w kształcie litery U nosi się z muszką,
  • kamizelki w kształcie litery V nosi się z krawatem.

 

Męska kamizelka od garnituru to bardzo funkcjonalny element stylizacji, który pozwala stworzyć wiele ciekawych zestawień – od casualowych, aż po te eleganckie i znacznie bardziej formalne. Ważne, aby wiedzieć jakie modele pasują do poszczególnych okazji oraz z czym łączyć konkretne modele kamizelek, aby zawsze wyglądać odpowiednio do sytuacji i modnie. Jeśli zaś potrzebujemy kamizelki idealnej, warto pamiętać, że najlepiej zwrócić się w tej sprawie do pracowni krawieckiej takiej jak nasza - zadbamy by zarówno ten element garnituru, jak i garnitur sam w sobie, był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę!