RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak


Pierwsze kamizelki były bez wątpienia inspirowane strojami perskimi. W europejskiej modzie na dobre zagościły dopiero w XVII wieku, a ich największym popularyzatorem był król angielski – Karol II Stuart.

W dzisiejszych czasach męskie kamizelki od garnituru to nie tylko obowiązkowa pozycja w szafie eleganckiego mężczyzny, ale także wyjątkowo modny dodatek do zestawień utrzymanych w niemal każdym stylu.

Kamizelka jako element klasycznego zestawu

Trzyczęściowy garnitur z kamizelką najlepiej sprawdzi się w formalnych sytuacjach. Kamizelka w identycznym kolorze jak spodnie i marynarka uznawana jest za ponadczasowy element zestawu. Aby nieco lepiej podkreślić indywidualny charakter stroju, nie zapominając przy tym o wyważonej elegancji, można dobrać kamizelkę w nieco jaśniejszym odcieniu niż reszta garnituru.

Zgodnie z zasadami ubioru, według których kamizelka powinna pasować do formalnej okazji, warto zdecydować się na jednorzędowy model w granacie, beżu lub szarości. W tej samej sytuacji świetnie sprawdzą się również egzemplarze z mikrowzorem lub w klasyczną kratkę.

Kamizelka jako element zestawu w miejskim stylu

Nowoczesna moda z dużą dozą dowolności pozwala na łączenie ze sobą z pozoru niepasujących elementów garderoby. Nosząc kamizelki w zestawieniach o charakterze casualowym, można zdecydować się na modele będące częścią garnituru. Ubierając się w ten sposób, warto wybierać kamizelki gładkie lub ozdobione aktualnie modnym wzorem, np. drobną pepitką lub większą kratą. Kamizelki od granituru noszone w miejskich zestawach mogą być uszyte z wełny, tweedu czy bawełny. Komponują się doskonale zarówno z chinosami, jak i z nieśmiertelnymi jeansami. Aby dodać stylizacji nieco nonszalancji, można dodatkowo podwinąć rękawy koszuli. 

Złote zasady noszenia kamizelek

Decydując się noszenie męskiej kamizelki od garnituru, trzeba pamiętać o kilku złotych zasadach, które pomogą uniknąć popełnienia modowego faux pas. Oto one:

  • kamizelka powinna być idealnie dopasowana do sylwetki (niedopuszczalne są za szerokie lub zbyt obcisłe),
  • kamizelka powinna sięgać do pasa spodni i nie powinna odsłaniać koszuli,
  • ostatni guzik kamizelki powinien zostać odpięty,
  • kamizelka powinna być uszyta z materiału bez połysku,
  • kamizelki w kształcie litery U nosi się z muszką,
  • kamizelki w kształcie litery V nosi się z krawatem.

 

Męska kamizelka od garnituru to bardzo funkcjonalny element stylizacji, który pozwala stworzyć wiele ciekawych zestawień – od casualowych, aż po te eleganckie i znacznie bardziej formalne. Ważne, aby wiedzieć jakie modele pasują do poszczególnych okazji oraz z czym łączyć konkretne modele kamizelek, aby zawsze wyglądać odpowiednio do sytuacji i modnie. Jeśli zaś potrzebujemy kamizelki idealnej, warto pamiętać, że najlepiej zwrócić się w tej sprawie do pracowni krawieckiej takiej jak nasza - zadbamy by zarówno ten element garnituru, jak i garnitur sam w sobie, był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę!