RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Garnitur to klasyczny męski strój na bardziej oficjalne spotkania. Zakładamy go do pracy, na ślub i wesele, a także na pogrzeby czy rozmowę kwalifikacyjną. Należy pamiętać, że jest to ubranie formalne, a więc rządzi się swoimi prawami. Nie każdy kolor czy krój nada się na wszystkie okazje. Na początku nie jest łatwo odnaleźć się wśród tych zasad, jednak tylko do momentu, kiedy lepiej je zrozumiemy.

Najpopularniejsze kolory garniturów

 

 

 

 

 

Kiedy włożymy czarny garnitur?

Naszą listę zaczniemy omawiać od najbardziej formalnego koloru. Mowa oczywiście o czerni. Dedykowana jest przede wszystkim wieczorowym wydarzeniom. Dotyczy to tych przyjęć, które rozpoczynają się po godzinie 18:00. Czarny garnitur założymy także podczas wyjścia do teatru lub opery. Jest to też strój obowiązkowy w przypadku czyjegoś pogrzebu. Natomiast podczas obrony pracy magisterskiej czy doktorskiej (lub innego istotnego egzaminu) takie ubranie podkreśli wagę wydarzenia.

Jaki jest najbardziej uniwersalny kolor?

Jeżeli szukamy garnituru, który z powodzeniem będziemy mogli założyć na niemal każdą okazję, to warto zaopatrzyć się w granat. Jest to odcień mniej formalny od czerni, ale wciąż oficjalny. Świetnie się sprawdzi w czasie pracy lub rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet na formalnych przyjęciach, jak śluby i wesela, będzie pasować idealnie. Często ten kolor spotkamy wśród znanych osób, szczególnie polityków.

Kiedy nosić grafitowy garnitur?

To dosyć stonowany kolor, a jednocześnie najmniej formalny z naszego zestawienia. Warto po niego sięgnąć, kiedy praca tego od nas wymaga. Pasuje także do spotkań biznesowych czy randek w eleganckim lokalu. Należy zaznaczyć, że szare garnitury można znaleźć w wielu odcieniach, dzięki czemu mamy możliwość dopasować go do różnych okazji. W ten sposób ciemniejsze egzemplarze mogą zastąpić garnitury granatowe, a nawet czarne.

Dodatkowe informacje na temat garniturów

Jeżeli nasz strój ma służyć podczas formalnych okazji, nie powinniśmy przesadzać z dodatkami. W tym wypadku zasada jest prosta: im prościej, tym lepiej. Dlatego powinniśmy wybrać taki z kieszeniami wpuszczanymi, bez żadnych kontrastowych przeszyć. Co ciekawe, marynarki, które mają tylko jedno rozcięcie (szlic), są mniej formalne od tych, które mają dwa. Jeśli chodzi o rozmiar, to powinniśmy wybrać taki egzemplarz, który nie krępuje nam ruchów, ale jednocześnie nie zwisa. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się oczywiście szycie na miarę.