RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Karnawał

Sylwester i karnawał zbliża się wielkimi krokami, więc najwyższa pora na zakup odpowiednich stylizacji i dopracowanie szczegółów dotyczących ubioru. Obecnie artykułów w sklepach oraz inspiracji ze świata mody nie brakuje, ale czy wszystko co eleganckie i modne pasuje do karnawału? Jak wybić się z tłumu ciemnych garniturów i jednocześnie wyglądać zgodnie z charakterem imprezy? Frak i smoking mogą być tutaj pomocne.

 

 

 

 

Frak – elegancja w czystym wydaniu

Najbardziej eleganckim i klasycznym spośród męskich strojów wieczorowych jest frak. Ten rodzaj ubrania będzie stosowny na ślub, ale także na bal. Fraki często znajdują zastosowanie jako ubranie dla kelnerów w eleganckich restauracjach oraz stroje dla tancerzy czy muzyków i dyrygentów orkiestry. Bardzo charakterystycznym elementem fraku jest marynarka frakowa z długimi połami i błyszczącymi, jedwabnymi, klapami.Frak składa się z czarnej, niezapinanej marynarki frakowej, spodni z lampasami, białej kamizelki oraz białej muszki (czarną muchę noszą kelnerzy) i koszuli z kołnierzykiem stójkowym. Frak jest szyty w czarnym kolorze, ale ciekawa forma ubrania jest już wystarczającym wyróżnikiem, więc nie ma tutaj obawy o to, że czerń sprawi, iż mężczyzna w takim ubraniu pozostanie niezauważony. 

Smoking, czyli diner jacket 

Smoking, podobnie jak frak, może być kojarzony z czymś bardzo uroczystym, np. ze strojem pana młodego. I choć smoking idealnie pasuje na wesele, sprawdzi się także w nieco mniej ważnych okolicznościach. Smoking to półformalny męski strój wieczorowy (czyli zakładany po godzinie osiemnastej), który jest nieco bardziej elegancki od klasycznego garnituru i mniej od niego popularny. Składa się on zazwyczaj z czarnej eleganckiej marynarki z jedwabnymi lub atłasowymi klapami oraz guzikami, ciemnych spodni, muszki, pasa oraz koszuli z plisą. Obecnie wiele sklepów i pracowni krawieckich oferuje nieco zmodyfikowane formy smokingów, np. w postaci wprowadzenia kolorów albo przez zastosowanie poszetki. 

Jak wyglądać elegancko?

Aby wyglądać elegancko i szykownie w strojach takich jak frak oraz smoking wystarczy zastosować się do zasad związanych z noszeniem wieczorowych strojów. Im mniej dodatków, tym lepiej, ponieważ obydwie alternatywy dla garnituru są już mocno określone. Mężczyzna w smokingu i we fraku będzie wyglądać elegancko, jeżeli tylko jego strój będzie wyprasowany i odpowiednio skrojony. Obecnie mamy wiele możliwości kolorystycznych, dlatego warto przetestować barwy, które najbardziej nam pasują. Kiedy jednak nie ma pewności czy dany kolor nie będzie łamał zasad elegancji, dobrze jest postawić na klasyczną i bezpieczną czerń. 

Ekstrawagancja w roli głównej

Jeżeli zależy nam na bardzo nietypowym wyglądzie, można postawić na kolorowy smoking lub ciekawy materiał. Należy jednak uważać, aby nie posunąć się o krok za daleko. Przykładowo ciemnogranatowy aksamitny smoking może być dobrym pomysłem, ale kolorowa muszka byłaby już przesadą. Możemy też założyć kolorową marynarkę – np. w kolorze burgundu albo butelkowozielonym do czarnych spodni.

Impreza zorganizowana w domu lub u przyjaciół jest mało zobowiązująca pod względem stroju.  Dopuszczalne będą nawet dżinsy zestawione z casualową koszulą lub nowoczesne bojówki zestawione z koszulką polo uszytą z posrebrzanej nici. To nowa elegancja na wzór zawsze modnych i stylowych Włochów.