RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Ślubny surdut na miaręSezon ślubny w pełni! Jedną z istotniejszych kwestii jest oczywiście suknia panny młodej oraz garderoba pana młodego.

Panowie coraz chętniej eksperymentują ze swoim strojem, chcąc dorównać elegancją i wytwornością partnerce.

Wybierane jest coraz bardziej ekstrawaganckie i szykowne ślubne odzienie, uszyte z oryginalnych i niespotykanych na co dzień materiałów. By prezentować się w tym ważnym dniu wyjątkowo dostojnie, coraz częściej panowie uważają, że jeśli chodzi o ich ubiór to najlepszy będzie szyty na miarę. Choć większość panów nadal decyduje się na tradycyjny garnitur, to z roku na rok wzrasta liczba chętnych na wdzianie ślubnego fraka lub surduta.

Surdut - skąd się wziął?

Surdut został zapoczątkowany w XIX wieku jako formalny strój wizytowy. Do lat dwudziestych XX wieku był to oficjalny, wyjściowy mundur oficerski w wielu armiach. Surdut kojarzony jest bardzo ściśle z epoką wiktoriańską w Wielkiej Brytanii. Epoka ta przeszła do historii między innymi jako czas dość restrykcyjnych zasad związanych z ubiorem. 

Czym się charakteryzuje surdut?

Surdut jest rodzajem przedłużonej, sięgającej do kolan, dwurzędowej marynarki. Jest to wytworna garderoba męska uznawana obecnie za nieco mniej elegancką niż frak, ale za to zdecydowanie bardziej szykowną od tradycyjnego garnituru. Surdut posiada charakterystyczny krój z szwem w talii i z zaokrąglonym tyłem. Taki fason zdecydowanie odróżnia go od fraka, który ma tylne, długie poły wycięte w szpic na wzór ogona jaskółki. Surdut ponadto, w odróżnieniu od fraka, można nosić zapięty. Dodatkowo, typowe dla surduta jest specyficzne jedno rozcięcie z tyłu z dwoma, koniecznie materiałowymi guzikami. Ten rodzaj stroju może występować jedynie w ciemnych kolorach, takich jak bardzo obecnie popularny grafit oraz granat lub czerń. 

Na jakie okazje nadaje się surdut?

Ślub to współcześnie idealna i jedna z nielicznych w życiu okazji dla panów, by zaprezentować się w surducie. Surdut jest dozwolony tylko wówczas, gdy ślub odznacza się bardzo uroczystym charakterem i ma miejsce w ciągu dnia, najpóźniej do godziny 18:00. Surdut jest bowiem uważany za strój dzienny, który wieczorem powinien być zastępowany frakiem. Jeśli pan młody zdecyduje się na surdut to wówczas świadkowie powinni uczynić tak samo. Surdut najlepszy będzie szyty na miarę. Wówczas mamy do czynienia z garderobą ślubną idealnie dopasowaną do sylwetki i niepowtarzalną.