RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Z garniturem za pan brat

Męska szafa powinna być wyposażona przynajmniej w trzy garnitury. W garnitur codzienny, wizytowy i wieczorowy.

Garnitur codzienny (weekendowy/sportowy) to garnitur o klasycznym kroju a spodnie mogą mieć mankiety. Jest to garnitur ciemny ale nie czarny. Stalowy, grafitowy, szary lub granatowy. Nosi się go na co dzień do pracy, zakłada się go także na formalne okazje w pracy. Można się w nim także wybrać do teatru. Dozwolone są w tym garniturze pewne modyfikacje dotyczące szerokości i kształtu wyłogów czy patek kieszeniowych.

Garnitur wizytowy, czasem zwany biznesowym także nie może być czarny. To garnitur o klasycznej formie w ciemnych barwach. Zakłada się go na oficjalne okazje, rozmowę o pracę, ważniejsze spotkania branżowe. W garniturze wizytowym marynarka jest taliowana a spodnie nie posiadają mankietów.

Garnitur wieczorowy jest czarny i trzyczęściowy. Czyli składa się z marynarki, spodni bez mankietów i kamizelki. Noszony jest na wszelkie bardzo formalne okazje, uroczystości i przyjęcia np. firmowe.

To podstawowe zestawy, które powinny się znaleźć w każdej szafie mężczyzny o wyrobionym guście.

Poza tą bazą można pokusić się również o smoking. Smoking to wybitnie wieczorowy strój. Niezwykle elegancki i wyjątkowo podkreślający męski szyk i klasę. Smoking nosi się wyłącznie wieczorem, na galę, premierę lub przyjęcie. Absolutnie nie zakłada się smokingu do godziny 19. Dlaczego? Dlatego, że smoking, podobnie jak frak posiada błyszczące wyłogi i takie same lampasy na bocznym szwie spodni. A wszelki męski błysk dozwolony jest dopiero wieczorową porą. Taka sama zasada odnosi się do wszelkich dodatków jakie dopełniają garnitur. Krawat, koszula, poszetka czy mucha. Wolno im błyszczeć dopiero wieczorem. Za dnia panowie noszą matowe krawaty czy koszule.

Choć zasadą jest, że smoking powinien być czarny to można spotkać się także ze smokingami w kolorze białym.I tutaj, choć to smoking, strój wieczorowy nie wolno w białym smokingu wybrać się wieczorem np. do teatru czy wystąpić na oficjalnym wieczornym przyjęciu. Nadaje się on na bardziej luźne wieczorne spotkania.

Kolejnym garniturem jest garnitur ślubny. Jest to strój trzy częściowy o klasycznym kroju. Jeśli ślub odbywa się do południa może on być w jasnym kolorze ale już na weselną zabawę elegancki mąż powinien stawić się w garniturze ciemnym. Może to być smoking lub jeśli pan młody chce zabłysnąć, najelegantszy z męskich strojów – frak.

Jasne garnitury nosi się latem i późną wiosną. Nigdy zimą czy jesienią. Trzeba pamiętać, że niezależnie od pory roku wieczorem zawsze zakłada się garnitur ciemny.

Czerń. Nie nosi się garniturów czarnych do pracy. Za dnia, czerń wskazana jest na pogrzeb lub ślub. Czerń odpowiednia jest dla garniturów wieczorowych a wręcz konieczna wówczas gdy na oficjalnym zaproszeniu znajduje się dopisek – dark suit.

To tylko ułamek tego co powinniśmy wiedzieć o garniturach. Zachęcamy do regularnej lektury naszego bloga na którym znajdziecie państwo sporo przydatnych informacji o wszystkim co dotyczy garniturów szytych na miarę.

Zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji

Zapraszamy także do naszej pracowni skąd każdy mężczyzna wyjdzie w doskonale dopasowanym garniturze!

Jeśli interesuje Cię przygotowanie garnituru szytego na miarę albo krawieckie poprawki lub przeróbki tego, co już masz w szafie lub po prostu chcesz się dowiedzieć więcej - napisz do nas lub zadzwoń. Dołącz do nas także na portalu Facebook gdzie publikujemy informacje o świecie mody jak i o nowościach w naszej ofercie.