RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Jak dobrać krawatNierzadko wielu panom wybór krawata nastręcza wielu kłopotów. Aby zawsze być ubranym gustownie, umiejętność dokonywania wyboru tejże części męskiej garderoby trzeba niestety posiadać. Krawat jest niezwykle istotnym elementem męskiego stroju, małym ale mówiącym wiele detalem.

Męskie krawaty z reguły ozdobione są różnymi wzorkami. Najczęściej są to skośne, poprzeczne lub pionowe pasy czy prążki. Spotyka się także krawaty zdobione drobnymi kwiatkami, ornamentami czy też kratką. Najpopularniejsze są jednak krawaty gładkie i taki krawat dobrać jest najprościej.

Generalną zasadą jest, że nie łączymy wzorów. Czyli jeśli koszula jest w prążki czy krateczkę to krawat musi być gładki. Jeśli garnitur uszyty jest z prążkowanej tkaniny to także dobierać powinno się krawat nie ozdobiony żadnym wzorem.

Ale przy dużej wprawie i sporym wyczuciu smaku można pokusić się na połączenia wzorów. I tak przede wszystkim pamiętać trzeba, iż małe łączymy z dużym, nigdy duże z dużym. Jeśli koszula posiada delikatny wzór, np. wąskie prążki to wzór na krawacie musi być większy i na odwrót. Wzory na obu tych elementach nie mogą być jednakowej wielkości.

Teraz barwa.

Tutaj rzecz jest nieco bardziej skomplikowana gdyż w grę wchodzi nie tylko koszula ale cały garnitur. Najbezpieczniej dobrać krawat tonowo. Albo krawat jest takiej samej barwy jak garnitur albo o ton czy kilka tonów ciemniejszy od koszuli o ile oczywiście nie jest to koszula biała. Im większy kontrast pomiędzy koszulą a krawatem tym strój staje się bardziej oficjalny. Przyjęło się uważać, że czarne i ciemne krawaty nadają się na wieczór ale nie jest to regułą. Sztywną natomiast zasadą jest, iż jasne krawaty nosi się wyłącznie w dzień lub do garnituru ślubnego. Na ciemny krawat można pozwolić sobie o każdej porze dnia. Jednak warto pamiętać, że czarny krawat nie będzie dobrze wyglądał w towarzystwie beżowego garnituru. Jasne garnitury dobrze komponują się z jasnymi krawatami.

Jeśli chcemy się pokusić na odrobinę krawatowego szaleństwa to można go dobrać tak aby był on takiej samej barwy jak kreacja partnerki z którą Pan wybiera się na wieczorne eleganckie spotkanie. To nieco niebezpieczne ale oryginalne rozwiązanie można zastosować tylko wówczas gdy spotkanie nie jest oficjalną imprezą.

Wąski czy szeroki, długi czy krótki?

Tu jest prosto. Szerokie klapy - wąski krawat. Wąskie klapy - krawat szerszy. Zawiązany krawat, jego szersza, wierzchnia część musi sięgać do paska spodni. Ani wyżej ani niżej tylko dotąd.

Bardzo ważną rzeczą jest też aby zawsze pamiętać, że krawat zakładamy wyłącznie do koszul z długimi rękawami. To podstawowa zasada o której nie wolno zapominać.


Zapraszamy do naszej pracowni skąd każdy mężczyzna wyjdzie w doskonale dopasowanym garniturze!

Dowiedz się więcej: garnitury męskie, garnitury ślubne, oraz garnitury dla chłopców a także dlaczego warto szyć na miarę właśnie u nas. Zapraszamy także do zapoznania się z innymi naszymi wpisami dotyczącymi męskiej mody. Dołącz do nas także na portalu Facebook gdzie publikujemy informacje o świecie mody jak i o nowościach w naszej ofercie.

Jeśli interesuje Cię przygotowanie garnituru szytego na miarę albo krawieckie poprawki lub przeróbki tego, co już masz w szafie lub po prostu chcesz się dowiedzieć więcej - napisz do nas lub zadzwoń.