RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Sukienka Sukienka Damski kombinezon Sukienka Sukienka Sukienka

Dzisiejsze krawiectwo ma swoje początki w XII wieku naszej ery. Pierwsze wzmianki o cechu krawców w Polsce pochodzą z 1282 roku. W średniowiecznej Polsce istnieli wtedy tak zwani krawcy ?płócienni? (odpowiednik krawca męskiego) i ?jedwabni? (odpowiednik krawca damskiego).

W XII wieku krawiectwo podzieliło się na klasztorne, dworskie, folwarczne, miejskie i wiejskie-podział ten był ?wymuszony? przez klasy społeczne i przetrwał do końca XIX wieku.

Przez te wszystkie stulecie wszelkie prace związane z szyciem były wykonywane ręcznie albowiem maszyny wynaleziono tuż przed początkiem XX wieku.

Pojawiło się też wtedy tak zwane krawiectwo objazdowe - krawiec posiadający maszynę do szycia jeździł od miejscowości do miejscowości świadcząc mieszkańcom swoje usługi. Praktyka ta była dość powszechna i cieszyła się dużą popularnością aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

W okresie powojennym aż do dnia dzisiejszego możemy zaobserwować masową produkcję ubrań na niespotykaną wcześniej w historii skalę. Krawiectwo i szycie na miarę mają się jednak całkiem dobrze - rynek wymusił potrzebę posiadania stroju idealnie skrojonego i dopasowanego do sylwetki, który będzie perfekcyjnie wykonany, zrobi duże wrażenie na oglądających.

Obecnie doceniana jest indywidualność i kreatywność, dlatego szycie na miarę cieszy się i będzie się cieszyć dużym powodzeniem. Historia Krawiectwa jest tak rozległym tematem, obecnym przy każdym wielkim historycznym wydarzeniu, że moglibyśmy rozpisywać się bez końca. Naszym zdaniem najciekawszymi wątkami są początki krawiectwa w Polsce, historie szytych mundurów, czy też powstanie pierwszej maszyny do szycia.

Moda jest zmienna, jednakże zawsze zatacza koło co możemy obserwować więc tak naprawdę śledząc pokazy mody, śledzimy historię krawiectwa.