RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Sukienka Sukienka Damski kombinezon Sukienka Sukienka Sukienka

Karnawałowe szaleństwa czas zacząćHistoria karnawałowych zabaw sięga starożytności i jest ściśle powiązana z agrarnym kultem płodności. Tysiące lat temu nowy rok przychodził nie zimą tak jak dziś a wiosną. Starożytni Grecy a po nich Rzymianie, chcąc zapewnić sobie dobre plony wraz z nadejściem nowego roku urządzali huczne zabawy na cześć Izydy a później Dionizosa. Zabawą witano wiosnę i Nowy Rok.

Wraz z nastaniem ery chrześcijańskiej idea karnawału ładnie wtopiła się w jej symbolikę. Dziś karnawał to czas zabaw następujący po okresie Adwentu i poprzedzający post przed świętami Wielkiej Nocy. Stąd też jego nazwa wywodząca się z łaciny, carne vale czyli pożegnanie mięsa.

Dawniej, oficjalną datą rozpoczęcia karnawału, w Polsce zwanego Zapustami, była data 6 stycznia. Obecnie nie jest to już ściśle przestrzegane i właściwie karnawał rozpoczyna się wraz z Sylwestrem a w niektórych krajach nawet przed Bożym Narodzeniem. Niemniej na całym świecie zawsze kończy się on w Środę Popielcową.

Najsłynniejszy karnawał odbywa się jak wiemy w Rio de Janeiro.

Tam zabawa w pełni rozkręca się na pięć dni przed Wielkim Postem przez które trwa nieprzerwanie w noc i w dzień. W tym czasie karnawałowa impreza toczy się na ulicach miasta. Słynne na całym świecie parady szkół samby są niezwykle widowiskowe, barwne i szalenie atrakcyjne nie tylko dla turystów. W czasie karnawałowej zabawy wszyscy są równi. Potentaci finansowi i mieszkańcy slumsów wspólnie tańczą na ulicy, jedzą i piją. Mieszkańcy Rio de Janeiro odliczają czas od karnawału do karnawału gdyż to jedyna taka pora gdy wszyscy stają równi, nie ma podziałów na klasy a rywalizują ze sobą jedynie szkoły samby podczas Wielkiej Parady.

Dziesięć dni przed Środą Popielcową zaczynają na dobre bawić się mieszkańcy Wenecji.

To najbardziej rozsławiony w Europie karnawał, charakterystyczny z racji masek jakie na ów czas zakrywają twarze uczestników zabawy. Maski są jego nieodłącznym i wręcz nakazanym elementem gdyż w przeszłości maskarada dawała uczestnikom imprezy niczym nieposkromioną wolność. Łamano wszystkie zasady, przekraczano granice społeczne, dozwolone było dosłownie wszystko. 

Polski karnawał upowszechnił się za pomocą sarmackiej szlachty...

Polski karnawał upowszechnił się za pomocą sarmackiej szlachty, która słynęła z umiłowania do dobrego jadła i hulanek i nigdy nie stroniła od dobrej zabawy. Karnawał w Polsce z racji klimatu miał swój wyjątkowy urok. Zapusty trwały od świąt Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej. Charakterystycznym elementem polskiego karnawału były kuligi trwające nawet i miesiąc. Po zabawie w jednym szlacheckim dworku wszyscy balowicze zasiadali w saniach zaprzężonych w pięknie ustrojone konie i jechali do następnego dworku w którym odbywał się kolejny bal. Jeden bal mógł trwać nawet kilka dni w zależności od zamożności gospodarza. Następnie sanie wiozły roztańczoną sarmacką brać do kolejnego gościnnego domostwa stamtąd, po balu do kolejnego i kolejnego...kulig stawał się coraz liczniejszy i weselszy.

Nic dziwnego, że po takich hulankach wyczerpujących zarówno sakiewkę jak i siły fizyczne musiał nastąpić czas Wielkiego Postu. 

Wiedeńskie stylowe wnętrza gromadzą uczestników galowych bali karnawałowych już od października.

Ale prawdziwy balowy boom rozpoczyna się w Sylwestra. Cała Austria bawi się na licznych wystawnych fetach organizowanych gdzie tylko się da. Są to zabawy cechowe, zakładowe, bale w operach, teatrach i eleganckich restauracjach. Finalna impreza, kończąca karnawał odbywa się w wiedeńskiej operze Staatsoper i liczy ona siedem tysięcy uczestników. W pięknych wnętrzach przy dźwiękach walca wiedeńskiego tańczą najpiękniej na świecie ubrane kobiety i najszykowniejsi mężczyźni.

W karnawale kobieta może przebierać się do woli w piękne suknie, sukienki i najprawdziwsze balowe kreacje.

A skoro już znaleźliśmy się w karnawałowych kreacjach na salach balowych pamiętajmy, że karnawał to jedyny taki czas gdy kobieta może przebierać się do woli w piękne suknie, sukienki i najprawdziwsze balowe kreacje. W suknie w jakich nie wystąpiłaby na żadnej imprezie w innym okresie roku. Karnawał to niezwykły czas, który stwarza niezliczone możliwości wyjątkowych stylizacji. Niecodziennych, niekonwencjonalnych czasem wręcz fantastycznie baśniowych. Podczas karnawału, czy to w Rio czy w innych zakątkach świata wolno błyszczeć od stóp do głów, dosłownie i w przenośni. Bo karnawał sam w sobie jest symbolem blasku, blichtru i lśnienia. To chwila gdy Kopciuszek zmienia się w księżniczkę a Brzydkie Kaczątko w cudnego łabędzia. Magiczny czas gdy choćby w jedną noc, można stać się kimś zupełnie innym, gdy wszystko jest dozwolone od klasycznej elegancji aż po kicz.

Karnawał to także okres dziecięcych zabaw szkolnych, zakładowych czy klubowych.

Dzieci uwielbiają się przebierać. Na czas zabawy pragną wcielić się w ulubione postacie z kreskówek czy baśni. 

Pracownia Joli Przebindy jest doskonale przygotowana na okres karnawałowych zabaw.

Dysponujemy odpowiednimi tkaninami, projektami i mamy głowy pełne pomysłów. Ubierzemy i przebierzemy każdego na wielki i mały bal. Na kameralną imprezę w domu i dużą zabawę tematyczną. Uszyjemy suknię balową, strój dla małego pirata, smoking dla eleganckiego pana czy przebranie dla małej i dużej elficzki. W naszej pracowni odpowiednio wystroimy na bal każdego, mamę i córkę, tatę i syna, babcię i wnuczęta. 

Zapraszamy do naszej pracowni skąd wyjdziecie w sukienkach swoich marzeń. Na przykład w małej czarnej kreacji...

 

Dowiedz się więcej: dlaczego warto szyć na miarę właśnie u nas. Zobacz też galerię zdjęć sukienek.

Jeśli interesuje Cię przygotowanie ubioru szytego na miarę albo krawieckie poprawki lub przeróbki tego, co już masz w szafie lub po prostu chcesz się dowiedzieć więcej - napisz do nas lub zadzwoń.

Dołącz do nas także na portalu Facebook gdzie publikujemy informacje o świecie mody jak i o nowościach w naszej ofercie.