RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Suknia ślubna Suknia ślubna Suknia ślubna Surdut do ślubu Suknia ślubna Suknia ślubna

Rosnąca popularność strojów historycznychCzy wiesz, czym są rekonstrukcje historyczne? Od jakiegoś czasu są organizowane w całym kraju i przyciągają tłumy zainteresowanych osób (nie tylko uczestników). To dość popularny sposób na całkiem kosztowne hobby, które sprawia, że przez kilka dni możesz stać się kimś innym. 

Ciekawość świata i odgrywanie ról

Rekonstruktorzy wcielają się w role średniowiecznych rycerzy, mistrzów Zakonu Krzyża, a nawet Słowian i Wikingów, by odegrać największe bitwy w historii świata raz jeszcze. Jest w tym coś pociągającego, że można przenieść się w zamierzchłe czasy i spróbować przeżyć te wielkie wydarzenia z perspektywy XXI wieku. 

Co powoduje, że coraz chętniej ludzie korzystają z tej nieszablonowej formy rozrywki? Przede wszystkim ciekawość świata, a także pasjonowanie się konkretnym okresem historycznym. Wbrew pozorom, jest z czego wybierać! 

Jak połączyć ze sobą tę pasję do historii i odgrywanie ról? Zaangażować się w grupę rekonstrukcyjną! Żeby jednak nie było tak prosto, trzeba wziąć pod uwagę, że każdy okres historyczny wymaga odpowiednich przygotowań — gadżetów, replik broni oraz najważniejszego — profesjonalnych strojów.

Wybierasz się na rekonstrukcję? Nie zapomnij odwiedzić krawcowej!

Stroje na rekonstrukcje muszą być przygotowane zgodnie z duchem epoki. Średniowieczne stroje zakonów krzyżackich czy mundury żołnierzy niemieckich z II wojny światowej są niemal niemożliwe do samodzielnego skompletowania.

Można przeglądać internetowe aukcje w poszukiwaniu używanych strojów historycznych, ale znacznie lepiej będzie się skonsultować w tej sprawie z profesjonalną krawcową. To właśnie krawcowa uszyje Ci dokładnie taki strój, jakiego potrzebujesz.

Kupowanie stroju czy munduru wojskowego "w ciemno" wiąże się z wysokim ryzykiem niedopasowania, co zdecydowanie nie ułatwi swobodnego przemieszczania się w trakcie odgrywania bitew. Co więcej, krawcowa, która szyje stroje historyczne, ma dostęp do odpowiednich materiałów, ma też wykroje i doświadczenie w projektowaniu takich ubrań.

Najpopularniejsze rekonstrukcje w Polsce

Do najpopularniejszych festiwali rekonstrukcyjnych należy Festiwal Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin, podczas którego odgrywana jest wielka bitwa Słowian i Wikingów, która miała miejsce na tamtych terenach, a także odgrywa się poszczególne elementy słowiańsko-wikińskich rytuałów i obrządków religijnych. 

Kolejną tego typu imprezą, którą warto zobaczyć na własne oczy, jest coroczna rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. To właśnie widowisko cieszy się największą popularnością i zainteresowaniem, zarówno występujących, jak i odwiedzających.