RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Suknia ślubna Suknia ślubna Suknia ślubna Surdut do ślubu Suknia ślubna Suknia ślubna

Stroje historyczne to już przeżytek? Okazuje się, że nie. Istnieje całkiem spora grupa osób, dla których moda historyczna jest stale żywa. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka przykładów na obecność strojów historycznych we współczesności oraz zwracamy uwagę na to, czym się kierować kupując tego typu ubrania.

 

 

Ubranie z historią - kiedy i dla kogo?

Definiując grono odbiorców zainteresowanych strojami historycznymi współcześnie, warto na początek określić, czym tak naprawdę jest strój historyczny. Dla wielu osób będzie to ubranie, które było noszone w przeszłości. Pozostaje jednak pytanie - jak dalekiej? 

Obecnie w trendach w XXI wieku pojawiają się kroje oraz fasony ściśle nawiązujące do np. lat 20-tych, 40-tych, czy 50-tych ubiegłego stulecia. Na jesień i zimę 2020 modne są marynarki podkreślające ramiona, jakie nosiły nasze mamy i ciocie w latach 80. Trendy w modzie pokazują, że historia wraca, co jednak ze strojami, które noszono jeszcze dawniej? 

Tego typu ubrań nie spotkamy w sklepach i nie chodzi w nich duża część społeczeństwa. Gdzie jednak można spotkać ubrania sprzed wieków? Pierwszym takim miejscem będą różnego rodzaju występy teatralney i przedstawienia historyczne. Członkowie i członkinie grup rekonstrukcyjnych również posiadają w szafie stroje, w jakich chodzili nasi przodkowie. Takich ubrań raczej nie spotkamy na ulicy, ale np. na charytatywnym balu przebierańców mógłby się pojawić ktoś w stroju szlachcica albo w sukni stylizowanej na strój królowej z XVII wieku.

Kiedy chcesz zamówić…

Załóżmy, że pomysł z założeniem ciekawego stroju historycznego na bal naprawdę przypadł nam do gustu i zdecydowaliśmy, że chcemy zamówić taki strój. Na co uważać i co warto przemyśleć przed zakupem? Jeżeli nie chcemy, aby nasze ubranie okazało się marnej jakości, koniecznie obejrzyjmy zdjęcia, na których prezentowany jest dany produkt, albo - jeżeli mamy możliwość - odwiedźmy sklep czy wypożyczalnię z tego typu ubraniami osobiście. Wizyta u krawcowej także będzie dobrym pomysłem. Warto zobaczyć strój na żywo, sprawdzić czy materiały, z jakiego go uszyto, są takie same (lub chociaż podobne) jak te, których używano w danym czasie. Ponadto należy zwrócić uwagę na szczegóły - zdobienia oraz hafty - nie tylko pod względem wykonania, ale także tego, czy takie ozdobniki były w przeszłości stosowane. Ważnym aspektem będzie też rozmiar. Kupując ubrania przez Iinternet, warto dokładnie sprawdzić tabelę z wymiarami, a u krawcowej - przymierzyć strój. Przed zakupem warto także zapoznać się z wytycznymi na temat dbałości o ubranie - ważna może być temperatura prania oraz prasowania.